Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Borsa rekora hazırlanıyor

  hurriyet.com.tr
  22 Temmuz 2007 - 22:46Son Güncelleme : 22 Temmuz 2007 - 23:14

  Genel seçimlerde oyların büyük bir çoğunluğu sayılırken sonuçlar neredeyse netleşti. Piyasaların yaklaşık bir aydır fiyatladığı gibi Ak Parti tek başına hükümette olmaya devam edecek.

  Seçimlerden çıkan sonuçlar, piyasada olumlu karşılandı. Siyasi istikrar ve ekonomik istikrarın devam edeceği beklentisi ile piyasaların da yarın olumlu bir başlangıç yapması ve borsanın yeni rekor seviyelere ulaşması bekleniyor. Özellikle yabancı yatırımcıların bir süredir tek parti hükümetini satın aldığını belirten uzmanlar, sonuçların piyasadaki iyimserliği devam ettireceğini düşünüyor.

  Avrupa Birliği ile ilişkilerin ve ekonomik reformların devam edeceği düşüncesi, önümüzdeki dönemim en kuvvetli beklentileri olacak. Uzmanlar, bu beklentiler paralelinde sadece borsa tarafında değil, reel ekonomide de yatırımların süreceğini belirtiyor.

  Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, önemli bir noktaya dikkat çekiyor. "AK Parti'nin aldığı oylar beklentiler seviyesinde fakat çıkardığı milletvekili sayısı beklentilerin çok üzerinde" diyen Uskuay, Meclise girecek AK Partili milletvekillerinin sayısının yüksek olmasının Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin tedirginlikleri azaltacağını düşünüyor. Orta ve uzun vadede beklentilerin zaten olumlu olduğunun altını çizen Uskuay, kısa vadede de yukarı potansiyelin arttığını belirtiyor. "Yarın piyasa çok hızlı alışlarla açılır" diyen Uskuay, endeksin ilk etapta yüzde 5 seviyesinde bir yükselişle 55 bin 500 direncini deneyeceği söylüyor.
        
  Hedef Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adem Özen de yarın kuvvetli bir açılış olacağını düşünüyor. Endeksin ilk etapta 55 bin 800 seviyesini deneyeceğini belirten Özen, kısa vadeli hedef seviyesinin ise 60 binde olduğunu kaydediyor. Özen, 60 binli seviyelerde kar satışlarının görülebileceğini ifade ediyor.

  DOLAR DÜŞÜYOR

  Yarın borsanın güne hızlı başlamasını bekleyen uzmanlar, dolar tarafında ise satışlar gelebileceği kanısında. Ancak dolardaki düşüşün borsadaki çıkış kadar hızlı değil, daha zayıf olması öngörülüyor. Uzmanlar, dolarda ilk etapta 1.25 YTL'li seviyelerin deneneceğini, bu seviyenin kırılması halinde ise 1.20 YTL'ye doğru bir gidiş olabileceğini düşünüyor.

  Öte yandan AKP'nin genel seçimlerden tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşarak çıkmasının ardından Asya işlemlerinde dolar/YTL kotasyonları 1.2580 seviyesine geriledi. Dolar/YTL kotasyonları Cuma günü New York'ta 1.2750'den kapanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı