Borsa rekor yeniledi 53 bini test etti

Hürriyet Haber
14.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Global piyasalardaki zirve seviyeler ve içeride seçimde ’tek parti’ iktidarına oynayan yabancı yatırımcılar eşliğinde dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 53 bin zirvesini test etti.

Dolar bankalar arası piyasada alışta 1.26 YTL seviyesini test ederken, bono faizleri de yüzde 18’in altında işlem gördü. Ancak ABD verisi İMKB dahil tüm borsalara satış getirdi. Güne ABD ekonomisine yönelik iyimser beklentiler ve perakende devi Wal-Mart şirketinin daha iyi satış rakamları bildirmesiyle Dow Jones endeksinin, rekor seviyelere tırmanması Asya ve Avrupa borsalarında da yükselişi destekledi. Dışarıdaki bu gelişme İMKB’nin de, seçime yönelik olumlu beklentilerin de etkisiyle 53.062 seviyesine tırmanarak seans içi zirvesini yenilemesini sağladı. Ancak öğleden sonra gelen satışlarla inişe geçti ve İMKB100 endeksi günü yüzde 0.16 primle 52.086’den tamamladı. Endeks, dün de yeni rekor puandan kapandı.

Petrol 77 dolar

PETROLÜN varil fiyatı 77 doların üstüne çıktı. Brent türü Kuzey Denizi ham petrolünün varil fiyatı, 96 sent yükselerek, son 11 ayın en yüksek düzeyi olan 77.36 dolardan işlem gördü. Petrol fiyatları, son iki haftada, 6 dolardan fazla artış gösterdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı