Borsa paketi ‘bıyıklı yabancılar’a yarayacak

Hürriyet Haber
23.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borsa'da yabancı yatırımcılara getirilen vergi muafiyeti, yerli yatırımcılara da vergiden kaçışın yolunu açtı. ‘‘Bıyıklı yabancılar’’ olarak tanımlanan büyük portföy sahibi yerli yatırımcılar, hisse senedi alımlarını yurt dışındaki şirketleri ve yabancı fonlar kanalı yaparak vergiden kurtulabilecekler.

Başbakan Mesut Yılmaz'ın borsayı rahatlatmak için açıkladığı önlemler paketinden, borsacıların istediği vergi ertelemesi çıkmadı, ama piyasalar hisse senedi yatırımında vergiden kurtulmanın da yolunu buldu. Önceki gün açıklanan önlemlerle yabancı kurumsal yatırımcıların hisse senedine yaptıkları yatırımın vergiden muaf tutulması, yerli yatırımcılar için de vergiden kaçışın yolunu açtı. Borsacılar, ‘‘bıyıklı yabancılar’’ olarak tanımladıkları büyük yerli yatırımcıların İMKB'ye yurtdışındaki şirketleri yabancı fonlar kanalıyla yatırım yaparak vergiden kurtulacağını söylüyorlar.

HAKSIZ REKABET

Yılmaz'ın açıkladığı önlemler paketine göre, borsada yapılan işlemlerden sağlanan kazançlardan hiç vergi vermemek için hisse senetlerinin enaz üç ay elde tutulması gerekiyor. Oysa yabancı kurumsal yatırımcıların yaptığı alım-satım işlemleri için böyle bir zaman sınırlaması bulunmuyor.

Bazı aracı kurum yöneticileri, bu önlemler açıklanır açıklanmaz, yabancılara sağlanan bu avantajlı durumun haksız rekabet yaratacağından yakınmaya başladılar. Uyanık borsacılar ise yabancı kurumsal yatırımcıya sağlanan vergi istisnasından yararlanmak için yabancı fonlarla bağlantı kurmanın yollarını araştırıyorlar.

Büyük bir aracı kurum yönecisi, New York, Londra, Frankfurt veya Paris gibi dış merkezlerde faaliyet gösteren uluslararası bir fon veya şirket üzerinden usulüne uydurularak, İMKB'de işlemlerin yapılabileceğini ve bu işlemlerden de sağlanan istisna nedeniyle vergi ödenmeyebileceğini belirtiyor. Bu yüzden Başbakan Yılmaz'ın borsa paketinin, ilk aşamada en fazla ‘‘bıyıklı yabancılara’’ yarayacağı söyleniyor. Borsacılar, büyük portföy sahibi yerli yatırımcıların, yabancı fonlar üzerinden İMKB'ye gelerek vergiden kurtulmalarını engelleyecek yasal bir düzenlemenin de bulunmadığını kaydediyorlar.

SEVİNDİREN KARARLAR

Borsa Aracı Kurumlar Derneği yöneticilerinin, global krizin İMKB üzerinde yarattığı etkinin azaltılması, borsaya derinlik kazandırılması ve kurumsal yatırımcıların artırılması yönündeki isteklerini Yılmaz ve kurmaylarının küçük bir istisna dışında aynen kabul etmesi sevinç yarattı. Hükümetin bu kadar kısa sürede, İMKB'nin isteklerine cevap verecek kararlar almasının etkilerinin orta vadede hissedileceğini belirten aracı kurum yöneticileri, bu kararları yeterli bulmayanların borsacılıkla fazal ilgisi olmadığına inanıyorlar. Bazı borsacılar, Yılmaz'ın özel paketinden, özellikle hisse senedi alım-satım işlemleri üzerinden stopaj alınması yolundaki öneri yerine hisselerin en az üç ay elde tutulması halinde vergiden muaf tutulması karanının çıkmasını eleştiriyorlar.

Fakat aracıların çoğunluğu, vergi muafiyeti için hisselerin üç ay elde tutulmasının, borsanın günlük al-sat yapılan bir piyasa olmaktan kurtulmasını sağlayacağını, dolayısıyla üç aylık zorunlu hisse senedi elde tutmanının borsanın daha sağlıklı işlemesine yaracağına inanıyorlar.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı