Borsa mortgage endişesini attı, rekoru 52 bine taşıdı

Esra SAHİCİ
13.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rekor üstüne rekor kıran piyasalarda dün yeniden ralli hareketi başladı. ABD riskli mortgage kredilerindeki endişe ile rekora ara veren Borsa, dün bu endişenin azalması ve yabancıların yeniden carry trade pozisyonlarını artırmasıyla tarihin en yüksek seviyelerini test etti.

Teknik arıza nedeniyle seansa geç başlayan borsa seans içinde 52.062 bin seviyesi ile tarihi rekoru yenilerken, 52.005 puanla yeni zirvesinden kapanış yaptı. Çifte rekora imza atan borsa dolar bazında da 4 sent zirvesine oturdu. Dolar yabancıların YTL iştahlarıyla 1.2850 YTL’ye geriledi.

BOJ TOPLANTISI CARRY TRADE:

Global piyasalar, ABD’de riskli mortgage kredilerinin ekonomi ve finans kesiminde negatif etki olmayacağı yönünde beklentilerle olumlu hava içine girildi. Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) toplantısından beklentiler dahilinde faiz artırım kararı çıkmazken ağustosa ilişkin faiz artırım sinyali almayan piyasalar yeniden coştu. Yurtdışında havanın olumluya dönmesiyle, içeride AKP’nin ’tek parti’ çıkacağı ve istikrarın devam edeceği beklentisi de fiyatlara yeniden yansımaya başladı. Borsada yabancıların gözdesi olan banka ve holding hisselerindeki primler de göz doldurdu. Akbank, İş Bankası Yapı ve Kredi, ve holding hisselerindeki değer artışları eşliğinde rekora koştu. İlk seansta 51 bininin üzerine ikinci seansta bu seviyeyi 52 bin puana taşıyan İMKB 100 Endeks’i, önceki gün ara verdiği ’ralli’ye de dönüş yaptı.  Yüzde 3.9 artan endeks 52.005 puanla kapanarak zirvesini yeniledi.  Dövizde olumlu hava etkili oldu. Güne 1.29 YTL’den başlayan dolar bankalar arası piyasada 1.2850 YTL’ye geriledi. Dolar serbest piyasada günü 1.29 YTL’den tamamladı.

Merkez faizi değiştirmedi, son çeyrekte indirim sinyali verdi

MERKEZ Bankası Para Piyasası Kurulu (PPK), kısa vadeli faiz oranlarını üst üste 12’inci kez değiştirmedi ancak yılın son çeyreği için indirim sinyali verdi. Gecelik faiz oranı yüzde 17.50’de, borç verme faiz oranı da yüzde 22.50’de kaldı. Bankalararası piyasada saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faizi yüzde 13.50, borç verme faizi yüzde 25.50, Açık piyasa işlemlerinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı da yüzde 21.50’de kaldı. Açıklamada, enerji ve gıdada, kamu harcamaları ve dış talepte geçen yılın son çeyreğinden bu yana gözlenen gelişmeler enflasyondaki düşüş eğilimini sınırlasa da güçlü parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileriyle iç talep ve enflasyonun öngörülen şekilde yavaşladığı belirtilerek, şöyle devam edildi: "Bu gelişmelerin nisan ayı enflasyon raporunda ortaya koyulan görünümle büyük ölçüde uyumlu olmasıyla raporda sunulan para politikası duruşu korunmuştur. Kurul, kısa vadeli faiz oranlarında öngörülen ölçülü indirim sürecinin yılın son çeyreğinde başlayabileceği değerlendirmesinde bulunmuştur."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı