Borsa likiditeye teslim

Hürriyet Haber
14 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Aralık 2000 - 00:01

Repo piyasasında ortalama bileşik faizin yüzde 70'lere inmesi ile borsa rahatladı. Günün önemli bir kımını negatif alanda geçiren İMKB 100 Endeksi kapanışta yüzde 5,44 oranında değer kazanarak 9500 puandan kapandı.

Borsanın son günlerde yaşadığı sıkıntının, ya da borsacıların deyimi ile "sıkışık seyrin" en önemli nedeni para piyasalarında faiz oranlarının çok yüksek seyretmesi ve sıcak paranın da riskli yüksek getiri yani borsa yerine risksiz ve yüksek getirili repoyu tercih etmesiydi.

22 Kasım krizi sırasında yüzde 2000'lere yaklaşan gecelik repo faizi, krizin sona ermesi ile bir miktar geriledi ama kriz öncesindeki yüzde 40-50 bandındaki seyrine geri dönemedi. Oranlar son 10 gün boyunca yüzde 120 civarında seyretti. Bu kadar yüksek oranlar sıcak paranın da yatırım için repoyu tercih etmesine neden oldu.

Ne değişti?

Perşembe günü piyasalarda faizin yeniden gerilemeye başladığını gördük. Bunda iki gelişme etkili oldu. İlki, Telekom ve THY'nin özelleştirme sürecinin fiilen başlamasıyla düzelen moraller. İkincisi ise Merkez Bankası'nın dün açtığı repo ihalesi. Merkez Bankası bu ihale ile piyasaya yüzde 80'den 5.4 trilyon lira verdi. Bu da piyasadaki TL sıkışıklığını azalttı.

Perşembe günü gecelik repo piyasasında oranlar yüzde 70'e indi. Piyasada en çok işlem gören 21 Şubat 2001 vadeli tahvilin ortalama bileşik faizi ise gün içindeki yüzde 130'lu seviyelerden yüzde 119'a geriledi.

Bu gelişmeler de gün boyunca negatif alanda seyreden ve hatta bir ara 8814 puana kadar inen İMKB 100 Endeksi'nin günü yüzde 5,44 oranında yükselerek 9500 puadan kapatmasını sağladı. Dün borsada toplam işlem hacmi de 345 trilyon lira oldu.

Yarın ne bekleniyor?

Piyasa uzmanları borsanın kısa vadedeki seyrinin yine para piyasalarının etkisinde kalacağını ifade ediyor. Bu da, borsa ile faiz arasında ters orantılı bir seyrin hüküm süreceğini gösteriyor. Yani repo faizi yükselirse sıcak para borsadan çıkıp bu alana kayacak ve borsa düşecek. Faiz düşerse, getirisi azaldığı için repodan çözülecek para adres olarak borsayı seçecek ve bu alımlarla borsa yükselecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı