İSTANBUL HABERLERİ

Borsa İstanbul'da SWAP pazarı kurulması hazırlıkları

DHA
27.08.2018 - 14:29Son Güncelleme :
Borsa İstanbulda SWAP pazarı kurulması hazırlıkları
DHA

İSTANBUL, (DHA)- BORSA İstanbul'dan yapılan açıklamada, SWAP pazarının faaliyete geçmesiyle ilgili hazırlıkların sürdüğü belirtildi.
Borsa İstanbul'dan SWAP pazarının kurulmasıyla ilgili yapılan basın açıklaması şöyle:
"İstanbul Uluslarası Finans Merkezi vizyonu doğrultusunda, Borsa İstanbul ve bağlı ortaklıkları
Takasbank ve Merkezi Kayıt  Kuruluşu olarak Borsa İstanbul Grubu,  T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın liderliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Sermaye Piyasası Kurulu başta olmak üzere, düzenleyici otoriteler ile koordineli bir şekilde Borsa İstanbul Grubunda yeni ürünler ve yeni pazarlar işleme açılmaktadır. Bu bağlamda, global finansal piyasalardaki en aktif pazarlardan biri olan SWAP pazarının başta bankalarımız olmak üzere tüm  finans sektörü katılımcılarına hizmet edecek şekilde Borsamızda kurulması çalışmalarına başlanmıştır. Takasbank, Merkezi Karşı Taraf olarak bu pazardaki işlemlerin takasını gerçekleştirecek olup, küresel en iyi uygulamalara uygun olarak risk ve teminat yönetimi hizmeti verecektir. SWAP pazarının Borsamızda faaliyete geçmesi ile birlikte çoğunlukla tezgahüstü  piyasalarda gerçekleştirilen bu tür işlemlerin, ülkemizde organize bir piyasa güvencesinde de yapılabilmesinin önü açılmış olacaktır. Pazar işleyişinde piyasa yapıcılığı ve likidite sağlayıcılığı gibi temel hususlar tüm paydaşlar ile istişare edilerek kamuoyuna açıklanacaktır. İlk etapta döviz  piyasaları için hayata geçirilmesi planlanan SWAP pazarı ile birlikte, Borsa İstanbul Grubu olarak yeni ürün ve pazarlar konusunda çalışmalara devam edilecektir. Ayrıca mevcut türev  pazarlarımızın derinliğini ve ülke ekonomisine katma değerini artıracak çalışmalara hız verilecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Borsa İstanbul'da SWAP pazarı kurulması hazırlıkları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

01 Eylül 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:53
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:50
 • Akşam
  19:45
 • Yatsı
  21:10
Sayfa Başı