KONYA HABERLERİ

Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreni

AA / Savaş Güler
25.02.2016 - 12:00Son Güncelleme :

- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:- "Türkiye'yi tarımda uluslararası bir oyuncu yapabilmek için, Türkiye tarımını küresel piyasalara taşımak için ürün ihtisas borsasını da kurmamız gerekiyor"- "Ürün ihtisas borsasını da kurduğumuz zaman sadece hububat değil, pamuğundan fındığına, zeytininden incirine kadar Türkiye'nin tüm coğrafyasında tarım ürünleri tek bir çatı altında alınıp, satılmaya ve değer kazanmaya başlayacak. Türkiye, tarım ticaretinde en büyük devrimi yapmış olacak. Bu devrimin de inşallah Sayın Başbakanımıza nasip olacağını ümit ediyorum"

Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreni
AA / Savaş Güler

KONYA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiyeyi tarımda uluslararası bir oyuncu yapabilmek için, Türkiye tarımını küresel piyasalara taşımak için ürün ihtisas borsasını da kurmamız gerekiyor" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Borsasında (KTB), Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla gerçekleştirilen Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreninde, Konya'nın tarihten bu yana tarımın merkezi olduğunu söyledi.

Konya Ovası'nın Anadolu'yu besleyen en önemli merkezlerden biri olduğunu ancak Konya'nın bu işten hak ettiğini bugüne kadar kazanamadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Çünkü ticarette bir kural var; malı istediğin kadar üret, piyasayı oluşturamazsan kazanamazsın. Tarım ürünleri piyasasında yeni bir dönem başlıyor. Yapacağımız açılışla Konya'da tarım ilk defa bu kadar önemli hale gelecek" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, KTB'nin dünyanın en modern altyapısını kurduğunu, Türkiye'nin ilk elektronik satış salonunu hayata geçirdiğini dile getirerek, borsa laboratuvarının hububatta tüm dünyada sözü geçen, standardı belirleyen bir laboratuvar haline geldiğini bildirdi. Arkasından borsanın lisanslı depoyu açtığını, elektronik ürün senedini devreye aldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Bu senetlerin alım satımı için Borsa Konya Platformunu kurdular. Şimdi bugün işbirliğini bir adım daha ileri atıyorlar. Ürün senetlerini vadeli işlemler için Borsa İstanbul ile işbirliği yapılıyor. Konyamıza, ülkemize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliğinde, ürün ihtisas borsası kurulana kadar iyi bir tecrübe birikimi olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu birikimi bir ileri adıma daha götürmemiz lazım. Son tuğlayı da koymamız gerekiyor. O da ürün ihtisas borsasının kurulması. Bu olmazsa olmaz. Bu olmadan geri yaptığınız tüm hizmetler boş. Ürün ihtisas borsasının kurulabilmesi için ilk şart lisanslı depoculuk hizmetiydi. TOBB olarak uzun yıllar bunun çalışmasını yaptık, projelendirdik. Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde bunun kanunu çıktı. İlk lisanslı depoculuğu TOBB ve Toprak Mahsülleri ortaklığıyla başlattık. Biz bunu iyi niyetle TMO ile yüzde 50-50 ortak olduk. Fakat baktık ki artık TMO oyun kurucu olması gerekirken, sahada bilfiil işin hamallığını yapıyor. Normalde lisanslı depodan yani TMO depoculuktan çıkması lazım."

- "Küresel piyasalara taşımak için ürün ihtisas borsasını da kurmamız gerekiyor"

Tüm Türkiye'de bu lisanslı depoculuğu ticaret borsalarıyla beraber yapmaya talip olduklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Müthiş bir kapasite de oluştu. Türkiyeyi tarımda uluslararası bir oyuncu yapabilmek için, Türkiye tarımını küresel piyasalara taşımak için ürün ihtisas borsasını da kurmamız gerekiyor. Bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfekçi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik öncülüğünde bunun için çalışıyoruz. Ürün ihtisas borsasını da kurduğumuz zaman sadece hububat değil, pamuğundan fındığında, zeytininden incirine kadar Türkiye'nin tüm coğrafyasında tarım ürünleri tek bir çatı altında alınıp, satılmaya ve değer kazanmaya başlayacak. Türkiye, tarım ticaretinde en büyük devrimi yapmış olacak. Bu devrimin de inşallah Sayın Başbakanımıza nasip olacağını ümit ediyorum."

- "Dünyada toplam borçluluk 2008'deki krize göre 57 trilyon dolar daha fazla"

Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç ise Türkiye'de de 2008 yılında bir kriz yaşandığını, bugün ise dünya genelinde bir krizden söz edildiğini bildirdi.

Dünya genelinde toplam borçluluk oranının 2008'deki krize göre 57 trilyon dolar daha fazla olduğuna işaret eden Dinç, şöyle konuştu:

"O krizde finansal ürünlerin reel ürünlerle bağlantısı kesilmişti. Bugün geldiğimiz noktada ise borçluluk oranları çok daha fazla. Dünyada toplam borçluluk 2008'deki krize göre 57 trilyon dolar daha fazla. Şu anki gelinen noktada bu borçların ödenme imkanı fazla yok. Çünkü gerçek ekonomi ile finansal pazarlar arasındaki bağlantı tam olarak kesilmiş değil. İşte bu hizmete açacağımız ürünle beraber bu bağı kuvvetlendirmiş oluyoruz. Çünkü biz olabildiğince varlığa dayalı ürünlerin piyasalarda işlem görmesini savunuyoruz ki iyi işlem gördüğü bir noktaya ulaşsın."

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Talat Ulussever ise Borsa İstanbul ile Borsa Konya arasındaki anlaşmanın Türkiye’nin etkin bir birlikteliğe kavuşmasına zemin hazırladığını dil getirdi.

Moğol istilası ve Bizans zulmü karşısında oldukça meşakkatli zamanlar geçiren Anadolu ticaret ehlinin, daha kolay para kazanmak yerine ahilik gibi özünde liyakat, ahlak, adalet barındıran bir teşkilatlanmaya giderek dönemi için yeni bir tasavvur geliştirdiğini anlatan Ulussever, "Tarihimizin ve bu toprakların bize yüklediği misyon ile günümüz ekonomi ve finans dünyasının içinde bulunduğu bu ortamı iyileştirmek adına bizlere oldukça büyük görevler düştüğü bilinç ve şuurundayız. Borsa İstanbul ve Konya arasında gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği ortaklığının hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

KTB Başkanı Hüseyin Çevik ise Borsa İstanbul ile yapılacak anlaşma sayesinde Borsa Konya Tarımsal Ürün ve Emtia İhtisas Piyasalarının ürün ihtisas borsası için bir model teşkil edeceğini belirterek, "Üreticinin de tüketicinin de yatırımcının ve devletimizin de daha çok kazanacağı ürün ihtisas borsasının bir an önce hayata geçmesini istiyoruz. İki yıldır kazandığımız tecrübe, yetişmiş insan gücü, modern altyapı ve bölgenin tarımsal üretim kapasitesiyle KTB buna hazırdır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 12 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreni haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı