Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Borsa ’güvenli liman’ rekoru kırdı, dolar 1.18 YTL’ye indi

  Esra SAHİCİ
  06.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.10.2007 - 22:22

  Faiz indirim sürecinin harekete geçirdiği global likidite, dün ABD tarım dışı istihdam verisini beklerken ’güvenli liman’larda oyun oynadı.

  Türkiye, bu ülkeler arasında yüksek faizle cazibesini sürdürürken, Londra’dan gelen satış emirleriyle dolar YTL karşısında 1.18’e indi. Gelişen borsalara akan para eşliğinde İMKB de, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 56.792 seviyesine tırmandı.

  ABD Merkez Bankası’nın (FED)faiz indirimini destekleyecek her veriyi önceden satın alan piyasalarda, dün de ABD tarım dışı istihdam verisine oynandı. Bu verinin faiz indirimini indirimi körükleyecek şekilde geleceği beklentisiyle, gelişmekte olan ülke piyasalara gösterilen ilgi yüksek oldu. ABD ve Avrupa finans piyasalarına olan güvenin sarsılmasıyla gelişen piyasaları ’güvenli liman’ olarak ilan edilmesi, Türkiye’de de etkilerini gösterdi.

  LONDRA MERKEZLİ EMİRLER: Haftanın son günü ABD’nin tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasından önce, global yatırımcılar gelişmekte olan ülkelere giriş için yarıştı. Böylece güne bankalararası piyasada 1.2010 düzeyinden başlayan dolar Londra’dan gelen yüksek satış emirleriyle aşağı yönlü hareket etti. Önce 1.19 YTL’ye gerileyen dolar bunun ardından satışların hızlanmasıyla bankalararası piyasada 1.1810 YTL’ye kadar indi.

  ABD VERİYİ REVİZE ETTİ: Özellikle ABD’nin ağustos ayına ilişkin istihdamdaki 4 bin kayıp rakamını revize ederek 89 bin artışa çıkarması da piyasalarda şaşırtıcı bulundu. Bu da piyasaların ’FED faiz indirecek’ beklentisine bir anda darbe oldu. Dolar uluslararası piyasada bir miktar değer kazanırken, Euro karışında da 1.4130’dan 1.40 düzeyine inerek değerlendi. Bizde de alımların görüldüğü döviz piyasasında dolar 1.18 YTL’den, 1.19 YTL’ye yükseldi. Ancak ardından sakinleşen piyasalar yeniden moralli tempoya devam etti. Dolardaki satışla bankalar arası piyasada dolar 1.18 YTL’den işlem gördü. Serbest piyasada ise 1.1840 YTL’den tamamladı.

  MERKEZ DÖVİZ ALIMINI ARTIRDI: Öte yandan dün Merkez Bankası salı gününden geçerli olmak üzere günlük döviz alım ihalelerindeki alım miktarını 30 milyon doları ihalede, 60 milyon doları da opsiyon olmak üzere en yüksek 90 milyon dolara çıkardığını açıkladı. Bu karar sadece rezerv birikimi açısından olumlu değerlendirilirken, döviz piyasasına önemli bir etkisi yapmacağı şeklinde yorumlandı. Gelişmekte olan ülkeler arasında yüksek faiz nedeniyle ’en güvenli liman’lardan biri olarak görülen Türkiye’de ise gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na çevrilmiş durumda. Merkez Bankası’nın toplantısının yaklaşmaya başlamasıyla birlikte Türkiye’ye para girişi de artış kaydetti. Merkez Bankası’nın 16 Ekim günü yapacağı toplantısında faiz indirim kararı alınacağına kesin gözüyle bakan analistler indirim miktarının 25 baz puan olacağını öngörüyor.

  Bankalara alım geldi, borsayı 56.792’ye çıktı

  GLOBAL likiditenin gelişen ülkelere hızlı akışı, dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) tarihi zirveye taşıdı. Borsa endeksi, bütün zamanların en yükseği olan 56.792 puanla kapandı. Yurtdışındaki olumlu hava ve Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerle hareket edildiğini dile getiren Ata Yatırım’dan Cem Tözge, "piyasada moral yüksek" yorumunu yaptı.

  ZİRVE YENİLENDİ: Yurtdışı borsalarda zirve seviyelere doğru hareketle güne 55.200 seviyelerinden açılışla başlayan İMKB Ulusal 100 Endeks’i bankacılık sektör hisselerine gelen alımlar eşliğinde resmen coşku yaşadı. İlk seansı 1.236 puan artarak 56.152 puandan tamamlayan endeks, yüzde 2.25 değer kazandı. İkinci seansta ise alımlar hız kazandı. Endeks tarihi zirve seviyesini kırmak için hızla yükseldi. İkinci seansta da 640 puan artış yakalayan endeks günün tamamında 1.877 puan yükseldi. Bundan önce 22 Temmuz genel seçiminin ertesi gün 56.625 puanla rekor kıran endeks, dün 56.792 puanla bu zirveyi yukarı taşıdı. Endeks günün tamamında yüzde 3.42 oranında yükseliş yaptı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı