Borsa 8 binin altına indi, düşüşte dünya rekoru kırdı

Hürriyet Haber
02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borsa, yüksek faizle dayanamadı ve 770 puan daha kaybedip 7 bin 977 puandan kapandı. İMKB, dün yüzde 8.8 düşüp dün dünya borsaları arasında en fazla kaybettiren piyasa oldu.

PARA piyasalarında dalgalanmaya dün de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) vurdu. İMKB-100 Endeksi dün 770 puan daha düşerek 7 bin 977 puandan kapandı. Yüzde 8.8 değer yitiren İMKB, dün en fazla değer kaybeden borsa ünvanını da aldı. Dünkü işlemler sonucunda iki seansın toplam işlem hacmi 390 trilyon 601 milyar lira oldu.

Önceki gün özellikle ikinci seansta yaşanan sert düşüşten sonra dünkü işlemlere sert dalgalanmalarla başlayan borsa, ilk seansta yaklaşık 600 puanlık bir bant içinde hareket etti. Açılışta 8 bin 749 puan olan İMKB-100, ilk seans süresince 8 bin 300'lü puanlarla 8 bin 900'lü puanlar arasında gitti geldi.

İlk seansı 8 bin 377 puandan kapatan İMKB-100 Endeksi, ikinci seansı para piyasalarında aşırı yükselen gecelik oranlar boray yine olumsuz etkiledi. Seans boyunca satış ağırlıklı olan piyasa kısa sürede 8 bin puanın altına indi. Kısa süre için, toparlanma eğilimi belirip, 8 binli puanlara dönüş yapan İMKB-100, satışların artmasıyla aldığı 200 puanı tekrar verdi ve günü 7 bin 977 puandan kapattı.

KAYIP LİDERİ

İMKB, para piyasalarındaki dalgalanmalar nedeniyle çok sayıda olumsuz etki altında kaldı. Bu yıl başında 19 bin 577 puanı görerek tarihi rekorunu kıran ancak ondan sonra sürekli gerileyen İMKB, yılbaşından bu yana yüzde 54, bu yıl içinde gördüğü en yüksek değere göreyse yüzde 59 geriledi.

İMKB geçen haftaya göre yüzde 26, iki hafta öncesine göreyse yüzde 38 düştü. Borsa dünkü yüzde 8.8'lik düşüş sayesindeyse, dün itibariyle gelişmekte olan borsalar arasında en fazla değer kaybeden borsa oldu.

Piyasalardaki faiz şokları ve Merkez Bankası'nın uyguladığı par apolitikası nedeniyle İMKB'nin dip arayışına yöneldiği belirtildi. Son haftalarda piyasalardaki dalgalanmalarnedeniyle yabancı yatırımcıların kaçtığı, buna bankalardak inakit sıkışıklığının eklenmesiyle başlayan kredi kapatmalarının da eklendiği belirtiliyor.

Borsadaki gerilemeyle, önemli ölçüde zarar eden yatırımcıların, piyasadaki fiyatlara bakmadan yüksek faiz oranlarını tercih eder hale gelmesiyle de düşüşün kamçılandığı ifade edildi.

Borsa uzmanları, İMKB'deki bu düşüşün yeni bir dip oluşuncaya kadar devam edeceğini belirtirken, nakit kaynak girişinden umutlu olmadıklarını da belirttiler.

Borsa açısından nerede hata yapıldı?

Türkiye 1999'da revize edilmiş son rakama göre -6.1 büyüdü. Geçen yıl sonunda uygulamaya başlanan ekonomik program, halka açık şirketlerin, kárlılığını olumsuz etkileyecek bir programdı. Bu dikkate alınmayınca piyasa gereğinden fazla şişti.

Bu yılsonunda piyasalarda sıkışma yaşanacağı biliniyordu. Yatırımcılar bu konuda uyarılmadı.

Bankacılık sistemi yeniden yapılandırılmadan Türkiye'dekine benzeyen ekonomik programların başlatılması, dünyadaki örneklerinde olduğu gibi bir sistem bunalımına dönüşecekti. Durum küçümsendi.

Ekonomi bürokratları hata yaptı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı