Borsa 70 bine koştu

Barış BALCI
10.09.2013 - 01:42 | Son Güncelleme:

Borsa haftanın ilk işlem gününde büyük bir yükselişle 70 bin sınırına dayandı. Borsayı dün yüzde 3.65 yükselişle 69 bin 689 puana yükseldi.

Temmuz ayı sanayi üretiminde yaşanan aylık yüzde 4.6 artış beklentileri aşınca piyasada atmosfer yumuşadı. Dün gerçekleştirilen 5 yıllık hazine tahvili ihalesinde basit faiz yüzde 9.47 bileşik faiz oranı da yüzde 9.69’da kalınca borsa üstündeki faiz baskısı da azaldı. Geçtiğimiz ay yüzde 10.20’ye kadar yükselen gösterge tahvil faizleri dün de düşerek yüzde 9.44’e geriledi. ABD’de geçen hafta gelen zayıf istihdam verileri ile oluşan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık azaltımını erteleyebileceği düşüncesi de doları düşürdü. Haftaya 2.05 TL’de başlayan dolar piyasalar kapanırken gün içinde 2.0270 TL’ye kadar geriledi.

Suriye’ye müdahale gerilimi ile 117 dolara kadar yükselen Brent petrol fiyatları da 114 dolara geri çekilince piyasalar her cepheden rahat bir nefes almış oldu. İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Egemen Candır, “Orta vadede yabancı girişinin ivmesine bağlı olarak alımların kademeli devam ettiğini görebiliriz” dedi. Odea Bank Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan ise dünyada büyüme kaygılarının ön plana çıktığını, bu yüzden sanayi üretiminin beklentileri aşmasının piyasa için olumlu olduğunu belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı