Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Borsa 4000'i aşmak için yabancı gözlüyor

Hayri ÇETİNKAYA

Piyasalarda geçen ay tam bir şenlik havası vardı. Borsa şubatta yüzde 51.5'lik primle son dokuz yılın, aylık bazda en iyi performansını yakalarken, faizler de inişe geçti.

Geçen haftayı, ilk yarı ve ikinci yarı olarak ikiye ayırıp değerlendirmekte fayda var. Keza haftanın ikinci yarısında yaşananlar, ilk yarısındakilerin tam tersiydi.

Bölücübaşının Türkiye'ye getirilmesinden hemen sonra borsada ve faizlerde yaşanan olumlu gelişmeler, geçen haftanın ilk yarısında, kár satışlarının etkisiyle tersine döndü. Apo iyimserliği ile önceki hafta 3 bin 800 puana dayanan borsa, geçen hafta başındaki kár satışları ile 3 bin 500 puana kadar geriledi. Aynı nedenlerle yüzde 117'ye kadar düşen bono oranları da, hafta başında tekrar yüzde 120'nin üzerine çıktı.

Fakat haftanın ikinci yarısından itibaren tekrar iyimser hava oluşmaya başladı. Bunda ise Hazine'nin ilk kez gerçekleştirdiği 500 milyon Euro'luk başarılı tahvil satışının büyük payı var.

Bono oranları yüzde 116'ya kadar gerilerken, kár satışları kesilen borsa da, taze para girişi ile artamaya başladı.

Öyleki, haftanın ikinci yarısında borsa, ilk tırmanışta yakaladığı 3 bin 800 puanı da aşıp, 3 bin 900 puanı yakaladı. Taze para girişi ile borsada günlük işlem hacmi, ortalama 100 trilyon üzerinde gerçekleşirken, toplam haftalık hacim de, 617 trilyon oldu.

Borsaya giren bu paranın, büyük bir bölümü yerli yatırımcılara ait biliniyor. Belirli hisselerde küçük çaplı alımlar yapan yabancıların, İMKB'deki son çıkışta da ciddi bir katkısından sözedilmiyor.

BIYIKLI YABANCILAR

Bizim spekülatörlerin ve ‘bıyıklı’ yabancıların parası ile 4 bin puan sınırına dayanan borsa, bundan sonra da yabancıların desteği ile yeni hedeflere ulaşabilir.

Keza yerli oyuncuların, banka ve kamu hisselerindeki dönüşümlü operasyonları ile 4 bin puana dayanan borsadaki son çıkışla birlikte tedirginliğin de arttığı gözleniyor. Kazaya uğramamak için yatırımcılar, günlük işlemlere ağırlık verip, hisse de kalmamaya özen gösteriyorlar.

İşte borsadaki bu tedirgin yükselişe, yabancılardan ciddi bir para girişi ile destek gelirse, borsa 4 bin puanı rahatlıkla aşabilir.

İMKB'nin geçen ay yakaladığı yüzde 51'lik primle gelişmekte olan piyasalar içinde tekrar lider durumuna geçtiğini öğrenen yabancı fon temsilcilerinin, İstanbul'da bazı banka ve aracı kurum ofisleriyle temasa geçtiği haberleri geliyor.

Yabancılarla çalışan aracı kurumların, Londra temsilciliklerinin de tekrar faaliyetlerin başladığı konuşuluyor. Bilindiği gibi pek çok aracı kurum, yabancıların krizi sırasında Moskova'nın yanısıra İMKB'den de hızla çekilmesi sonucu, işler durma noktasına geldiği için dış ofislerindeki elemanlarını, ya geri çağırmış veya işten çıkarmıştı.

YEŞİL SENARYOSU

Tatlı parayı gören yabancılar, hálá ülkedeki siyasi ortamın biraz daha netleşmesini beklemeyi tercih ediyor. Apo'nun Türkiye'ye getirilmesinden sonra Başbakan Ecevit'in artan iktidar şansını yerli yatırımcı çoktan satın almış durumda. Fakat yabancıların aynı operasyonu yaptığı söylenemez.

Piyasalarda esen olumlu havanın devamı için sürekli üretilen senaryolara bugünlerde bir yenisi eklendi. Bu senaryo, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım'ın yakalanması üzerine. Senaryoya göre, Apo'dan sonra güvenlik güçleri, bir türlü ele geçirilemeyen ‘Yeşil’i, hemen seçim öncesinde yakalayabilir. Bu durumda borsayı kimse durduramaz.

Belki yabancılar da Yeşil'in yakalanmasını bekliyordur. Kim bilir?X