Borsa 4000 gidebilir

Hürriyet Haber
15 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 15 Nisan 1998 - 00:01

Piyasalarda iyimserlik sürüyor. Merkez Bankası'nın da desteği ile dövizde dün de kan kaybı sürerken, faiz oranlarında da düşüş devam etti. Borsada ise önceki günkü tırmanışın ardından yavaşlayarak da olsa yine yükselişteydi.

Doların dış borsalarda 1.81 mark seviyesine gerilemesi, döviz interbankında Merkez Bankası'nı harekete geçirmeye yetti. Bayram süresince biraz da spekülatif işlemlerin etkisiyle 250 bin liraya fırlayan dolar, Merkez Bankası'nın dün de sürdürdüğü satış müdahalesiyle 246 bin liranın altına geriledi. Piyasa dün artı rezevle açıldı. Piyasanın Türk Lirası açısından dün biraz daha rahat olması, faiz oranlarını düşürdü. Önceki gün yüzde 75'e gerileyen gecelik faizler dün yüzde 70'e kadar düştü.

Önceki gün yüzde 100 düzeyine gerileyen bono oranları da dün yüzde 100'ün altında seyretti. Bonoda oranların ilk aşamada yüzde 95'e kadar gerileyebileceği konuşuluyor.

Döviz ve faiz cephesindeki bu olumlu gelişmelerin ardından borsada önceki gün başlayan tırmanışın dün de devam etmesini bekleyenler oldu. Fakat bir günde ortalama yüzde 6 civarında, hisse bazında ise yüzde 10'dan fazla kâr sağlayan yatırımcıların bu kârları cebe indirmek istemeleri çıkışın devam etmesini engelledi. Özellikle dün sabah seansında ciddi bir kâr realizasyonu yaşandı. Endeks ilk senasta binde 7 oranında gerilerken, 56 trilyon liralık da işlem hacmi gerçekleşti. İkinci seansta kâr amaçlı satışların azalırken yeni alım emirlerinin de gelmeye başladığı gözlendi. Endekste ağırlığı olan bazı hisselerdeki işlemlerin de yoğunluğu ile borsa dün de binde 4 oranında yükselerek kapandı.

Aslında, alternatif piyasalara bakıldığında bütün göstergeler borsadan yana. Döviz ve faiz düşüyor. Enflasyon inişte. Önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün hızlanması bekleniyor. Siyasi cephede kısa döneme bakılırsa, gerginliğin ortadan kalktığı söylenebilir.

Bu verileri dikkate alarak, borsada yükselişin önümüzdeki günlerde de süreceği söylenebilir. Hatta biraz daha ileri giderek, endeksin yakında 4 bin puana dayanacağını söylemek fazla müneccimlik olmaz.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı