Borsa

Hürriyet Haber
19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.12.2000 - 00:01


Borsada erken tatil

Ne oldu?

Borsa günü dünkü kapanışa göre 174 puan artarak 9.347 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin değeri ortalama yüzde 1.89 oranında arttı.

Bugünün ilk seansına borsa hafif alıcılı başladı. Ancak gerek alım gerekse satım açısından çok düşük hacimli bir seans yaşandı. Endeks birinci seansta en düşük 9.020 puanı, en yüksek de 9.275 puanı görürken işlem hacmi 69 trilyon lirada kaldı.

Birinci seansın en hareketli hisseleri Yapı Kredi, Doğan Yayın holding ve Garanti Bankası oldu.

İkinci seansta işlem hacmi biraz da olsa artış kaydetti. Gelen alımların etkisiyle endeks günün en yüksek değeri olan 9.482 puana kadar çıktıysa da bu noktada tutunamadı. İkinci seansın sonunda endeks dünkü kapanışına göre 174 puan artarak 9.347 puandan günü tamamladı. Hisse senetlerinin günlük değer kazancı yüzde 1.89 olurken, her iki seans itibariyle toplam işlem hacmi de 189 trilyon lirayı buldu.

Her iki seans itibariyle günün en hareketli hisseleri Yapı Kredi, Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding oldu.

Günün en çok değer kazanan hisseleri Kardemir A (yüzde 17,50), Boyasan Tekstil (yüzde 12,50) ve Hürriyet Gazetecilik (yüzde 11,69) oldu.

Şekerbank (yüzde -13,21), Mustafa Yılmaz Y.O. (yüzde -11,11) ve Kelebek Mobilya (yüzde -8,05) ise günün en çok değer yitiren hisseleri.

Neden oldu?

Bugün piyasaların izlediği en önemli konu cezaevlerine yönelik operasyonların siyasi planda oluşabilecek etkileriydi. Ancak seansların açık olduğu saatlerde bu konuda siyasi bir gelişme olmadı.

Kısa vadeli de olsa paranın borsaya yönelimini engelleyen alternatif piyasalarda aslında bugün borsa lehine gelişmeler oldu. Bono ve repo piyasalarında oranlar gevşedi. Bu arada bankalar az da olsa döviz piyasasında alıcı duruma geçti.

Ne olacak?

Borsa uzmanları, ikinci seansta yaşanan kısmi hareketliliğe rağmen, çıkış için iyimser beklenti içinde olmadıklarını ifade ederek, piyasanın hafta sonuna kadar bu seviyedeki durumunu korumasının beklendiğini bildirdiler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı