Borsa

Hürriyet Haber
11 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2000 - 00:01


Borsa 10.300'ü aşamıyor

Ne oldu?

TL ve döviz piyasalarında krizden önceki seviyelere dönülmeyince borsa da psikolojik sınır olan 10.300'ü aşamıyor. Bugün bu seviyeyi bir kez daha test eden endeks başarılı olamadı ve günü yüzde 0.47 kayıpla 9.574 puandan kapattı. Ne Oldu?

Geçen haftayı cuma günü 9.799 puan seviyelerinden kapatan Borsa haftanın ilk seansında yüksekten açıldı. İMKB-100 endeksi seansa 9.988 açılışla başladı ve kısa sürede 10.219'lere kadar yükseldi. Ancak borsadaki bu olumlu açılış uzun sürmedi. Endeks gelen satışlarla birlikte gerileyerek dünkü seviyelerine indi. Birinci seansta en düşük 9.607 puanı gören endeks seansı 9.616 puandan kapattı. İlk seansta endeksteki değişim yüzde -1.87 oldu.

Birinci seansın sonlarında gelen satışlar ikinci seansta da etkisini gösterdi. Endeks bir ara gün içi en düşük değeri olan 9.434 puana kadar geriledi. İkinci seansın son bölümünde bir miktar toparlanan endeks günü dünkü kapanışının 46 puan altında 9.754 puan seviyesinde kapatırken, yüzde -0.47 oranında değer yitirmiş oldu.

Bugün ilk seansta 171 trilyon liraya ulaşan işlem hacmi ikinci seanstaki yoğun işlemlerle birlikte gün sonunda 337 trilyon lirayı buldu.

Günün en hareketli kağıtları Yapı Kredi, Akbank ve Garanti Bankası'ydı.

Tüm hisseler dikkate alındığında sırasıyla Toprak Factoring (yüzde 27.03), Toprakbank (yüzde 23.91) ve Toprak Finans (yüzde 18.97) günün en çok değer kazanan hisseleri oldu.

Buna karşılık Ersu (yüzde -20.99), Tofaş Oto (yüzde -15.87) ve Tofaş Fabrika (yüzde -12.38) günün en çok değer yitiren ilk üç hissesiydi.

Neden oldu?

11-15 Aralık haftası gerek borsa gerekse para ve döviz piyasaları için oldukça kritik bir hafta.

Zira ilk olarak 12 Aralık, Anayasa Mahkemesi'nin Fazilet Partisi'yle ilgili kapatılma davasını ele alacağı tarih olması nedeniyle kritikti.

İkinci kritik tarih ise 14 Aralık. Bu tarih ise IMF'ye verilen taahhütlerden Türk Telekom ve THY'nin özelleştirme ilanlarının verilmesi, elektrik özelleştirmelerinin önünü açacak elektrik piyasası yasa tasarısının TBMM'ye sunulması için öngörülen tarihti.

Piyasalar açılmadan hemen önce Bakanlar Kurulu'ndan özellikle özelleştirmelere ilişkin yapılan açıklama piyasaları motive ediciydi. Bu açıdan gün olumlu başladı. Ancak günün ilerleyen saatlerinde özellikle borsa için alternatif piyasalardan olumsuz yönde sinyaller gelmeye başladı.

Her ne kadar IMF ile anlaşma yapılmış olsa da bono, repo ve döviz cephesinde piyasaların beklediği noktalara gelinmedi. Bono piyasasında krizden önceki oranlara hala gelinemedi. Bunun repo ve döviz piyasalarını da etkilemesi nedeniyle borsada yükselişi ateşleyecek nakit girişi hala gerçekleşmedi.

Bu arada önceki hafta yaşanan hızlı çıkışta tahtaların kilitlenmesi nedeniyle borsanın büyük oyuncuları arzuladıkları büyüklükte portföy oluşturamadı. Daha düşük maliyetlerden portföyünü tamamlamak isteyen büyük yatırımcılar zaman zaman ters hareketler yaratarak fiyatları düşürmeye de çalışıyorlar. Kritik noktada iniş çıkışlara neden olan bu hareketler, her an olumsuz bir haber bekleyen yatırımcıları da ürküterek düşüşlerin hızlanması yol açıyor.

Ne olacak?

Kısa dönemli beklenti olarak 12 Aralık'ta FP'nin kapatılma başvurusunda Anayasa Mahkemesi'nin davayı ele alıp almayacağı karara bağlanacak. Anayasa Mahkemesi'nin büyük ihtimalle davaya bakmayı kararlaştırması bekleniyor. Ancak davanın yönünün yarın netleşmesi beklenmiyor. Tersine davanın uzun sürede ele alınma sonuçlanma olasılığı daha ağır basıyor.

Telekom ve THY özelleştirmeleri konusunda atılan her adım olumlu. Büyük ihtimalle tarihler tutturulacak.

Bu arada TL ve döviz piyasalarını yakından etkileyecek olan gelişmeler sözkonusu. Bugün Frankfurt'ta yapılan roadshow'da IMF ve Türk bürokratları büyük yabancı bankaların temsilcilerine uygulanan program hakkında tatmin edici açıklamalarda bulundular. Bunun kısa sürede sıcak paranın geri dönmesi sonucunu doğurması mümkün.

son olarak petrol fiyatlarındaki düşüş ve euronun dolar karşısında değer kazanması Türk ekonomisindeki cari açıklar için çok olumlu gelişmeler olarak değerlendirilebilir.

Borsacılar kısa vadede bono ve repo piyasalarındaki günlük hareketleri yakından takip edip ona göre karşılık verecek. Ama orta vadede olumlu trendin süreceğine inanılıyor.


  • Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNANLAR

        Sayfa Başı