Borsa

Hürriyet Haber
09 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Aralık 2000 - 00:01


Borsada son dakika golü

Ne oldu?

Dünkü kar realizasyonunun son artıkları borsayı düşürdüyse de endeks son dakikalarda toplandı ve günü 9.799 puana yükselerek kapattı. Hisse senetleri yüzde 4.65 deger kazandı.

Birinci seansta düşen ikinci seansta ise yeniden yükselişe geçen borsa günü yüzde 4.65'lik artışla 9.799 puandan kapattı. Her iki seansta toplam 490 trilyon liralık işlem hacmi oluşurken endeks dünkü kapanışa göre 435 puan yükseldi.

Bugün ilk seansa hafif bir yükselişle başlayan borsada endeks kısa süre içinde eksiye döndü. Seansın ilerleyen dakikalarında endeks en düşük 8.773 puana kadar geriledi. Birinci seansın sonuna doğru tekrar toparlanan endeks ilk seansı 9.088 puanla dünkü kapanışın 276 puan altında kapattı.

Endeksin inişli çıkışlı hareketi ikinci seansın başında da geçerli oldu. Ancak seansın sonlarına doğru gelen alımlarla birlikte endeks günün en yüksek düzeyi olan 9.799 puanı gördü ve bu noktadan günü tamamladı.

Günün en hareketli kağıtları yine banka ve holding hisseleriydi. Lot bazında bakıldığında en çok alım satıma konu olan hisseler sırasıyla Garanti Bankası, Akbank ve Sabancı Holding'ti.

Her iki seans itibariyle Netaş (yüzde 16.18), Doğusan Boru (yüzde 15.79) ve THY (yüzde 13.46) en çok değer kazanan hisseler olurken, en çok değer kaybeden hisseler listesinin ilk üç sırasını Toprak Factoring (yüzde -21.28), Toprakbank (yüzde -20.69) ve Ersu (yüzde -20.59) paylaştı.

Neden oldu?

Borsada bugün ilk seansın başında dünden kalan kar realizasyonu amaçlı satışlar etkili oldu. Birinci seansın ilk dakikalarında endeks bu nedenle gerilerken seansın ilerleyen dakikalarında biraz da düşüşün etkisiyle olumsuz beklentiler yatırımcılara hakim oldu.

Hafta sonu riskinden sakınmayı amaçlayan yatırımcıların satışlarının yanı sıra borsacılar dikkatlerini özellikle IMF'ye verilen sözlerin gerçekleşme risklerine yönelttiler. Gün içinde Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmama olasılığı tartışıldı. Hatta bu konuda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nün "Cumhurbaşkanı incelemesini sürdürmektedir" şeklindeki açıklaması kararnamenin onaylanmama olasılığının yükseldiğine ilişkin bir işaret olarak algılandı.

Beklentiler düzeyinde bu gelişmeler olurken aslında borsacıların gözü alternatif piyasaların hareketlerindeydi. Bono piyasasındaki hareketlerin piyasaların orta ve uzun dönemli eğilimini göstereceğine inanan yatırımcılar faiz cephesini yakından takip ediyorlar. Bono piyasasında öğleden sonra meydana gelen gevşemeler seansın sonuna doğru borsadaki alımları hızlandırdı.

Ne olacak?

Borsada krizle dolu bir hafta geride kalırken gözler şimdi yeni haftada. Zira önümüzdeki hafta, para piyasalarının orta vadeli gidişatını etkileyecek olan önemli kilometre taşlarıyla dolu. Haftanın ikinci günü yani 12 Aralık'ta Anayasa Mahkemesi Fazilet Partisi'nin kapatılmasıyla ilgili davayı ele alacak.

Haftanın ikinci kritik tarihi ise 14 Aralık. Zira IMF'ye verilen taahhütler içinde THY ve Türk Telekom'un özelleştirmesi için start olacak "ilan" en geç 14 Aralık tarihinde yapılacak. Yine aynı çerçevede elektrik yasa tasarısının da en geç bu tarihte TBMM'ye sunulması gerekiyor.

Tüm bu girişimler olumlu ya da olumsuz olarak her iki yönde de gerçekleşebilir.

Ayrıca Türkiye'nin kredi notuna ilişkin olarak beklenen Moody's açıklaması önümüzdeki hafta içinde gelebilir. Moody's'den olumlu yönde açıklama gelmesi olasılığı yüksek görünüyor.

Borsada karların artık büyük çapta realize edildiği düşünüldüğünde önümüzdeki hafta havanın olumlu olmasıyla birlikte yeni bir yükseliş yaşanabilir.


  • Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNANLAR

        Sayfa Başı