Borsa

Hürriyet Haber
07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


Borsada karlar cebe kondu

Ne oldu?

Dünkü büyük çıkışın ardından borsa bugün ilk seansa yine yükselerek başladı. Birinci seansın başında en çok 10.809 puanı gören İMKB-100 endeksi, ilk planda gelen kar realizasyonu amaçlı satışlarla güne başladığı seviyenin de altına inerek 10.012 puana kadar geriledi. 372 trilyon liralık işlem hacminin oluştuğu ilk seans 10.234 puanla bir önceki kapanışın yüzde 1.48 altında kapandı.

İkinci seansa bu düzeyden başlayan borsada İMKB-100 endeksi gelen satışların ardından geriledi ve en düşük 9.277 puana kadar indi. İkinci seansla birlikte 622 trilyon liraya ulaşan işlem hacmiyle birlikte borsa kapanışta bir önceki günün 1.023 puan altına inerek 9.364 seviyesinde günü tamamladı. İMKB-100 endeksinin günlük değişimi yüzde -9.85 oldu.

İMKB-100 hisseleri içerisinde günün en hareketli ve en çok işlem gören hisseleri mali sektör kağıtları oldu. Önceki gün yoğun alışların yaşandığı banka kağıtları bugün özellikle ikinci seansta yoğun satışlara konu oldu. Günün en çok işlem yapılan kağıtları Garanti Bankası, Sabancı Holding ve Akbank'tı.

Borsadaki tüm hisseler dikkate alındığında günün en çok değer kazanan hisseleri, Menderes Tekstil (yüzde 13.21), Global Menkul (yüzde 10), ve Tezsan Takım (yüzde 7.27) olurken, Bisaş (yüzde -20.83), Haznedar (yüzde -20.34) ve Rant Leasing (yüzde -19.57) günün en çok değer yitiren hisseleriydi.

Neden oldu?

Borsa dünkü soluksuz yükselişin ardından bugün ilk seanstan itibaren gelişmeleri takip etmeye başladı. Borsacıların gözü, ilk dalganın ardından faiz cephesinde düşüşün devam edip etmeyeceğini gözlemeye başladı. Her ne kadar gecelik repo oranlarında bugün de düşüşler gözlendiyse de özellikle uzun dönemli bir kriter olarak bono piyasasındaki oranlar izlendi. Bono piyasasında oranların mali kriz öncesindeki seviyelerine kadar düşmemekte ısrar etmesi bu alanda beklentilerin tam olarak krılmadığının göstergesi olarak yorumlandı.

Bu gelişmeler borsanın alternatifi olan yatırım piyasalarının hala cazibesini koruduğu yorumlarına yolaçınca yatırımcılar iki günde elde edilen yüzde 40'lık karları realize etmek üzere satışa yöneldi.

Bu arada hala zor durumda olan bankaların varlığına ilişkin söylentilerin de artmasıyla başka banka ve holding hisselerinde olmak üzere büyük bir satış baskısı oluştu.

Ne olacak?

Uzmanlar bugün yaşanan büyük çaplı kar realizasyonuyla birlikte borsanın kendisine yön bulmak için alternatif piyasalardan olumlu haber beklemeye koyulduğunu vurguluyor. Bu arada iki günlük karların büyük oranda realize edilmiş olmasına karşın hala kar realizasyonuna yönelik küçük çaplı satışların olması mümkün. Gözler para piyasalarındaki gelişmelere çevrili.

Para piyasalarında likiditeyi artırıcı, fonlama olanaklarını geliştirici hareketlerin faizleri ve özellikle bono faizlerini biraz daha aşağı düşürmesi en büyük beklenti. Öte yandan borsacılar mali sektörde yaşanan krizin reel sektöre nasıl yansıyacağını da merak etmekte. Bu kesimden gelecek ve krizin etkilerinin ne yönde olduğunu yansıtacak olan haberler, sanayi sektörü kağıtlarının yönünü belirleyecek.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı