Borsa

Hürriyet Haber
06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


Borsa IMF ile soluksuz yükseldi

Ne oldu?

Dünkü ikinci seans sonunda 8.755 puandan kapanan borsa bugünün ilk seansına yüksek açılışla başladı. İlk dakikalarda 9.473 puana yükselen endeks, hisselerin genelinde satıcı olmadığı için kilitlendi. Ancak 49 trilyonluk işlem gerçekleştirilebildiği seansın kapanışı da bu seviyede gerçekleşti.

Günün ikinci seansı da ilk seans gibi yüksek açıld. Açılışta 10.150 puanla başlayan borsa yine kısa sürede hemen hemen tüm hisselerde tavan fiyatlara ulaşıldığı için 10.400'lü seviyelerde kaldı. Bir ara gelen satışların etkisiyle 10.300'lere inildiyse de başlayan alışların ardından günü yüzde 18.64'lük artışla 10.387 puandan kapattı. İkinci seanstaki yoğun işlemlerle birlikte toplam işlem hacmi de 327 trilyona ulaştı.

Fiyat artışı bakımından günün iki seansı sonunda Kordsa yüzde 23.68, EGS Holding yüzde 23.64, Eczacıbaşı Yatırım yüzde 23.44, Petkim yüzde 23.40 ve Makina Takım yüzde 23.26'lık getiri oranlarıyla en çok kazandıran hisseler oldular.

Bu arada her iki seans boyunca özellikle banka ve holding hisseleri yoğun işlemlere konu oldu. İşlem miktarına bakıldığında Yapı Kredi, Akbank, Garanti Bankası, EGS Holding ve Sabancı Holding, en çok işlem gören hisse senetleri oldular.

Neden oldu?

Önceki günlerde başlayan IMF görüşmelerinin resmi sonucu sabah piyasaların açılışından önce Başbakan Bülent Ecevit ve koalisyon ortağı diğer liderlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda açıklandı.

Ecevit, ekonomik istikrar paketinin uygulanmasından vazgeçilmeyeceğini, tersine bu istikrar paketinin güçlendirilerek uygulanacağını açıkladı. Telekom ve THY'nin özelleştirmesinin 14 Aralık'ta başlayacağı, IMF'den 10 milyar dolarlık ek kaynak sağlandığı, devalüasyonun asla düşünülmediği, bankalardaki mevduatın yanında bankaların aldığı kredilerin de devlet güvencesine alındığı bu kararlar arasında ifade edildi.

Yaşanan mali krizin sebeblerini ortadan kaldıran ve geleceğe yönelik piyasaların beklentilerinin de ötesinde olumlu ve önemli adımlar atılması, başta borsa olmak üzere tüm piyasalarda beklenen etkiyi gösterdi.

Daha önce krizden korunmak ve avantaj elde etmek üzere likit hale gelmek için boşaltılan portföyler tekrar hisse senedi ile doldurulmaya çalışıldı. Bunda alınan önlemlerin repo ve döviz piyasasını düşürücü etkisinin de rolü oldu.

Ne olacak?

Piyasalarda borsa lehine olumlu hava güçlü bir şekilde esiyor. Önlemlerin ilk gününde borsaya dönen para endeksi iki kere tavan yaptırdı. Önümüzdeki günlerde repo ve dövize bağlanan paraların çözülerek tekrar borsaya yönelmesi sözkonusu. Bankalara borç verenlere getirilen güvence, ülkeden kaçan sıcak paranın kısa sürede geri dönmesini sağlayabilir. Bununla birlikte devalüasyon olmayacağının altının ısrarla çizilmesiyle nedeniyle yabancı yatırımcıların da önümüzdeki günlerde borsaya dönmesi olasılığı yüksek.

Gerek IMF ve gerekse Dünya Bankası'ndan bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ile ilgili çok büyük kaynaklar sağlanması, banka hisselerine ilgiyi artırıyor. Bu sürecin holding hisselerini de içine alarak sürmesi beklenebilir.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı