Borsa

Hürriyet Haber
19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


Beklensizlik satış getiriyor

Ne oldu?

Borsa dünkü ciddi düşüşünün ardından bugün de satışların ağırlığını yaşadı. 10 bin 558 puana kadar gevşeyen endeks bu seviyelerden gelen tepki alımlarıyla toparlandı. İMKB Ulusal-100 endeksi 133 puanlık kayıpla birinci seansı 10 bin 729 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 1.23 oranında düşüş gösterdi. 114 trilyon 356 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Tüpraş, Menderes Tekstil, Yapı Kredi Bankası, Ereğli Demir Çelik, Sabancı Holding yoğun işlem gördü. İkinci seansta da satışlar devam etti. İşlem hacmi ise oldukça düşük gerçekleşti. İMKB Ulusal-100 endeksi 483 puanlık kayıpla günü 10 bin 378 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 4.45 oranında düşüş gösterdi. Dİğer endekslerin kapanışları sırasıyla; mali endeks 13 bin 793 puan, sınai endeksi 8 bin 412 puan, hizmetler endeksi 8 bin 877 puan oldu. 125 trilyon 191 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Yapı Kredi Bankası, Vestel, Sabancı Holding, Ereğli Demir Çelik, Doğan Holding yoğun işlem gördü.

Neden oldu?

Piyasadaki tedirginlik ekonomik paketin işleyişine duyulan endişeden kaynaklanıyor. Şu anda 1999 Aralık ayındaki seviyeler görülüyor. Piyasayı hareketlendirecek bir beklenti bulunmuyor. Finans sektörüne yönelik satışlar hala yoğunluğunu koruyor.

Ne olacak?

Piyasa için 2001 yılı bütçesine ilişkin gelişmelerin yanı sıra Fazilet Partisi Davası da önem taşıyor. 3 Ekim'de açıklanacak olan Eylül ayı enflasyonu en yakın beklentiyi oluşturuyor. Yarın endeksin yatay bir seyir sürdüreceğini belirten uzmanlar, tepki alımlarının cılız kalacağını söylüyorlar. Borsanın 9 bin 500 puanda önemli bir desteği bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, küçük yatırımcıya alım önermiyor.

Uzman gözüyle

İsmet Palanlı - Gedik Menkul Değerler

Borsanın düşüşünde IMF'nin "ince ayar yapılmalı, yeni reformlar gelmeli, ekonomi daha şeffaf olmalı" gibi açıklamalarla Türkiye'den daha fazla fedarlık istenmesi etkili oldu. Yeterince düşük çıkmayan Ağustos enflasyonu beraberinde Eylül ayı enflasyonunun da yüksek çıkacağı beklentisi yarattı. Böylece hükümetin enflasyon hedefinden sapma olacağı düşüncesi kuvvetlendi. Moody's'in bankacılık sektörü ile ilgili açıklamaları da moralleri bozdu. Ayrıca euro/dolar paritesi geriliyor. Türkiye gibi ticaretinin büyük çoğunluğunu euro ile yapan bir ülke için olumsuz bir gelişme. Borsanın iç dinamikleriyle satış baskısı arttı. Düşüşün sonunu yaklaşıyoruz. Eğer petrol fiyatları düşer, Dünya Bankası kredisi gelir, IMF olumlu açıklamalar yaparsa alımlar gelebilir. Yatırımcıların İMKB-30 hisselerine yönelmelerini tavsiye ediyoruz.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı