Borsa

Hürriyet Haber
05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


Sığ tahtalarda hareket var

Ne oldu?

Borsa, dalgalı bir seyirle güne başladı. Alımlar arttıkça satışlar beraberinde geldi. Bir ara endeks 13 bin puanın altını gördü. İMKB Ulusal-100 endeksi 20 puanlık kayıpla birinci seansı 13 bin 173 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.15 oranında düşüş gösterdi. 155 trilyon 476 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Şişe Cam, Akbank, Escort Computer, Doğan Holding, Kardemir-D yoğun işlem gördü.
İkinci seansta da borsa dalgalı seyrini devam ettirdi. Endeks 12 bin 900 - 13 bin 300 puan aralıklarında yatay bir seyir izledi. Özellikle sığ tahtalarda hareket vardı. İMKB Ulusal-100 endeksi 60 puanlık yükselişle günü 13 bin 233 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.31 oranında artış kaydetti. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; mali endeks 18 bin 032 puan, hizmetler endeksi 10 bin 633 puan, sınai endeksi 10 bin 186 puan oldu. 189 trilyon 629 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Şişe Cam, Turkcell, Doğan Holding, Favori Dinlenme, Akbank yoğun işlem gördü.
Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's 11 Eylül'de Türkiye'de olacak. İncelemeler yapacak kuruluş ayın sonunda notunu açıklayacak.

Neden oldu?

Gün içinde hisse bazlı hareketler yaşandı. İMKB-100'ün dışındaki küçük hisselere yönelim vardı. Özellikle bilançosu iyi ve teknik olarak çok düşük hisselere kısa vadeli giriş çıkışlar gözlendi. Toplam işlem hacmi 345 trilyon olurken düne göre bir artış kaydedildi. Birinci seansta endeksin 13 binin altını görmesindeki en önemli neden "Yükselemeyen borsa düşer" söylentisinin yayılmasıydı. IMF'den gelen açıklamalar endeksin yönünü azda olsa belirledi. Yine de gelişmelere borsanın pek tepki gösterdiği söylenemez. 13 bin 200'ü geçen endeks kar satışları ile karşılaşıyor. Gün içinde özellikle enerji sektöründe hareket vardı.

Ne olacak?

Önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler arasında Türk Telekom ihalesi, Moody's'in açıklayacağı not, IMF görüşmeleri yer alıyor. Endeks üç aydır 3 gün üst üste artı da kapatmadı. Bu nedenle yarınki kapanış önem taşıyor. Uzmanlar, yabancıların Eylül enflasyonu görüp, Ekim'deki Refah Partisi davasının ardından Türkiye'ye giriş yapabileceklerini belirtiyorlar.

Uzman gözüyle

Harun Şener - Toros Menkul Kıymetler

Ağustos ayı enflasyon dataları Pazar günü açıklandı. Rakamlar piyasanın beklentisi doğrultusunda geldi. Özellikle TEFE rakamı önem taşıyordu. Toptan eşyadaki fiyat artışının yüzde 0.9'da kalması sevindirici bir gelişme. Ayrıca O/N faizlerinin düşmesi de borsa için olumlu oldu. Ama piyasaya para girişi olmaması sıkıntı yaratıyor. Para girişi olmadıkça da endeksin yükselmesini bekleyemeyiz. Eylül ayı enflasyon rakamları, IMF görüşmeleri, Moody's'in not artırımı ve siyasi riskin giderilmesi gibi olumlu beklentiler gerçekleştiği takdirde bir para girişi yaşanacaktır. Ekim ayı gibi borsaya kaynak gireceğini ve endeksin yükseleceğini bekliyorum. Önümüzdeki dönem için olumlu düşünüyorum. Hisse senetlerinin bu fiyatları normal. Yatırımcılar portföylerinde hisse senedine yüzde 30-40 yer verebilirler. Geri kalan para likit tutulabilir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı