Borsa

Hürriyet Haber
29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


Endeks sıkışık seyrini sürdüyor

Ne oldu?

Geçen cuma günü 15 bin 922 puandan kapanan İMKB Ulusal-100 endeksi gelen alımların etkisi ile yükselişle açıldı. Birinci seansın sonunda İMKB Ulusal-100 endeksi 225 puan artarak 16 bin 147 puan oldu. Birinci seansta hisse senetleri yüzde 1.42 oranında değer artışı gösterdi. 165 trilyon 698 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Vestel, Sabancı Holding, İş Bankası-C, Akbank, Doğan Holding yoğun işlem gördüler. İkinci seansın başlangıcında satışlarla karşılaşan borsa, günü 85 puanlık kayıpla 15 bin 884 puandan tamamladı. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 21 bin 573 puan, sınai endeksi 11 bin 482 puan, hizmetler endeksi 14 bin 251 puan oldu. 208 trilyon 689 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği ikinci seansta Zorlu Enerji, İş Bankası-C, Doğan Holding, Vestel ve Tüpraş yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar.

Neden oldu?

Kendini iyice uluslararası piyasalardaki gelişmelere odaklayan endeks, gün içinde yurtdışından gelen haberlere göre hareket etti. Piyasaya taze para girişinin olmaması ise işlem hacminde sıkışıklık yarattı.

Ne olacak?

Uzmanlar, önümüzdeki dönemde endeksin uluslararası piyasalardan etkilenmesine karşın yurtiçi gelişmelere de dikkat edeceğini belirtiyorlar. Endeksin bir süre daha 15 bin ile 17 bin puan arasında sıkışık bir seyir izlemesi bekleniyor.

Uzman Gözüyle

Tamer Akbal - Taksim Menkul Değerler Satış ve Pazarlama Yönetmeni

Gün içinde oldukça dalgalı bir seyir izlendi. Borsa uluslararası piyasalara endeksli hareket etti. Özellikle FED'in tekrar faiz artırımında bulunacağı yönünde beklentinin bulunması ve ABD borsalarındaki düşüşler endeksi olumsuz yönde etkiliyor. Borsa'nın 15 bin puanda çok kuvettli bir desteği bulunuyor. Halka arzlardan kaynaklanan para sıkışıklığı var. Önümüzdeki günlerde endeks uluslararası piyasalardaki gelişmelere, enflasyon datasına, hububat fiyatlarına bağlı olarak dalgalı bir seyir izleyecektir. Endeksin 15 bin ile 17 bin bandında sıkışık seyretmesini bekliyoruz. Para girişi olmadığı sürece borsanın yükseliş trendine girmesi zor gözüküyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı