Borsa

Hürriyet Haber
25 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2000 - 00:01


Piyasada iyimserlik rüzgarı

Ne oldu?

Açılışla birlikte toparlanmaya başlayan endeks birinci seansın sonunda 89 puanlık artış göstererek 15 bin 908 puandan kapandı. Birinci seansta hisse senetleri yüzde 0.56 oranında arttı. 211 trilyon 547 milyar liralık işlemin gerçekleştiği seansta Yapı Kredi Bankası, Sabancı Holding, Tüpraş, Garanti Bankası ve Akbank yoğun işlem gördüler. Gün içinde tepki alımları ile karşılaşılırken gelen haberler doğrultusunda endeks çıkış trendine girdi. Kapanışta endeks 509 puanlık artış ile 16 bin 329 puandan günü tamamladı. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 22 bin 237 puan, sınai endeksi 11 bin 715 puan, hizmetler endeksi 14 bin 481 puan oldu. İkinci seansta 234 trilyon liralık işlem hacmi oluşurken Yapı Kredi Bankası, Akbank, Sabancı Holding, Tüpraş ve Tofaş Oto Fabrika yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar.

Neden oldu?

IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye temasları doğrultusunda yapılan açıklamalar oldukça olumlu değerlendiriliyor. Ayrıca Tarım reformu konusunda ciddi adımların atılacağına yönelik işaretlerin bulunması da iyimserliği artırıyor.

Ne olacak?

Haziran ayıyla birlikte piyasanın daha da güçlenmesi bekleniyor. Özellikle altı aylık bilançolara yönelik hareketler yaşanacak.

Uzman Gözüyle

Betül Bilgen - Evis Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı

Dünden itibaren halka arzlarla piyasadan çıkan para tekrar piyasaya dönmeye başladı. Bunu borsadaki işlem hacminden de görebiliyoruz. Ayrıca IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye ziyaretleri doğrultusunda yapılan olumlu görüşmelere ek olarak tarımda yapısal reformaların olacağı işaretleri borsayı çıkış yönünde destekliyor. Bir süredir kaybedilen iyimserlik tekrar kazanılmaya başlandı. 15 binli dip seviyelerden çıkış yaşanıyor. Beklentiler artık hükümetin icraatlere yönelmesi gerektiğidir. 31 Mayıs ile birlikte şirketler sermaye artırımlarını gerçekleştirirken Haziran'da da temettü ödemelerini sonlandıracaklar. Temettüden vergi alınmasından dolayı bir süredir bu tür kağıtlardan çıkış vardı. Önümüzdeki dönemde şirketlerin altı aylık bilançolarına bakılacak ve Hazine'nin dış piyasalardaki borçlanması yakından izlenecektir.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı