Borsa

Hürriyet Haber
15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.05.2000 - 00:01

Satış baskısı ağırlık kazanıyor

Ne oldu?

Geçtiğimiz haftadan beri düşüş trendini sürdüren endeks bugün ilk seansı 117 puanlık kayıpla 379 puandan tamamladı. Birinci seansta 111 trilyon 278 milyar liralık işlem hacmi gerçekleşti. Tofaş Oto Fabrika, Yapı Kredi Bankası, Doğan Holding, Tüpraş ve Ereğli Demir Çelik en yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar. Genelde sıkışık bir seyrin izlendiği piyasada alım yönünde pek bir hareket yoktu. Para girişini nde olmaması işlem hacmini iyice düşürdü. Gün sonunda ise İMKB Ulusal-100 endeksi satış baskısı altında kalarak 544 puanlık düşüşle 17 bin 013 puandan kapandı. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 22 bin 995 puan, sınai endeksi 12 bin 251 puan, hizmetler endeksi 15 bin 423 puan oldu. İkinci seansın işlem hacmi 181 trilyon lira olarak gerçekleşti. Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Tüpraş, Ereğli Demir Çelik, Tofaş Oto Fabrika yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar.

Neden oldu?

Dış piyasalardaki gelişmeler yurtiçinde de etkisini gösteriyor. Yarın FED'in faiz artırımını ne oranda gerçekleştireceği önem taşıyor. Çünkü beklentilerin üzerinde gerçekleşecek bir faiz artırımı paranın gelişmekte olan piyasalardan çıkmasına neden olacak. Bu beklenti tedirginliği artırıyor.

Ne olacak?

Endeksin yatay seyrini sürdürmesi bekleniyor. Uzmanlar, yüzde 0.50'in üzerinde bir faiz artırımı gerçekleştiği takdirde endeksin 16 bin 200 ana desteğine gerileyebileceğine dikkat çekiyorlar. Bugün endeksin 17 bin 200 direncini kırmış olması yarın satış eğiliminin devam edeceği yönünde bir işaret olarak kabul ediliyor.

Uzman Gözüyle

İbrahim Usul - Işıklar Menkul Kurumsal Finansman Araştırma Yetkilisi

Bugün genelde satış ağırlıklı bir piyasa vardı. Bu satış dış piyasalardan kaynaklandı. Yarın FED'in faiz artırımına yönelik gerçekleştireceği toplantı merakla bekleniyor. Uzmanların beklentisi faizin yüzde 0.50 oranında artırılacağı yönünde bulunuyor. Ama bunun üzerinde bir faizde gelebilir. Bu gelişme İMKB üzerinde tedirginlik yaratıyor. Faizlerin yükseltilecek olması gelişmekte olan piyasalardan para çıkışı anlamına geliyor. Bugün İMKB'de yoğun satıştan daha çok hacmin çok düşük olduğunu gördük. Borsada yeterince alıcı olmaması sıkışıklığı artırıyor. Bugün için 17 bin 200 önemli desteğini kırarak endeksin kapanmış olması yarın açılışla birlikte satışın geleceğine işaret ediyor. Eğer faiz artırımı yüzde 0.50'in üzerinde olursa borsa 16 bin 200 ana destek bölgesine kadar gerileyebilir.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı