Borsa

Hürriyet Haber
13 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2000 - 00:01

Para girişi şart

Ne oldu?

Dalgalı bir seyir izleyen İMKB Ulusal-100 endeksi gelen satışların etkisi ile birinci seansı düne göre 14 puan düşerek 17 bin 882 puandan tamamladı. Hisse senetleri binde 0.8 değer yitirdi. 240 trilyon 643 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği birinci seansta Sezginler Gıda, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Doğan Yayın Holding, Akbank en yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar. İkinci seansta da düşüş eğilimini koruyan borsa günün tamamında 339 puanlık düşüşle 17 bin 557 puandan kapandı. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 23 bin 651 puan, sınai endeksi 12 bin 754 puan, hizmetler endeksi 15 bin 914 puan oldu. İkinci seansta işlem hacmi 250 trilyon lira olarak gerçekleşti. En yoğun işlem gören hisseler arasında Yapı Kredi Bankası, Sezginler Gıda, Tofaş Ota Fabrika, Garanti Bankası yer aldı.

Neden oldu?

Uluslararası borsaların düşüş eğiliminde olması ve yoğun yaşanan halka arzlar endeksin gevşemesine neden oluyor.

Ne olacak?

Yeni ve net beklentiler piyasanın yönünü çizmesi açısından çok önemli görülüyor. Gelecek hafta endeksin 18 bin 500 direncini aşması beklenmiyor.

Uzman Gözüyle

Tamer Akbank - Taksim Menkul Değerler Satış ve Pazarlama Yönetmeni

Satışların görüldüğü Cuma günü endeks düşüşle kapandı. Kısa vadede net beklentilerin bulunmaması, oldukça sıkışan halka arzlar nedeniyle endeks yatay ve sıkışık bir seyir izliyor. Ayrıca uluslararası borsalardan gelen olumsuz haberler, FED'in faizleri artıracağına yönelik gelişmeler düşüşün devam etmesini destekliyor. Önümüzdeki hafta endeksin 18 bin 500 seviyesindeki direncini geçmesi zor gözüküyor. Orta vadede ise net beklentiler ve yeni para girişi ile endeks yükselecektir.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı