Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Borodin: Türkler'i unutmayacağız

Muharrem SARIKAYA

<ı>Moskova

‘‘En zor günümüzde yanımızda sadece Türkler kaldı.’’

Bu sözler, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in sağ kolu durumundaki Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Pavel Paviloviç Borodin'e ait.

Metiş-Nurol ortaklığındaki Mensel Jv şirketi tarafından restore edilen Vatutıkı Devlet Konukevi'nin açılışı için Moskova'dayız. Devlet Konukevi niteliğindeki kompleksin açılışı için verilen yemeğe, Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi neredeyse tam kadro katılıyor. Borodin, masanın tam ortasında yerini almış. Hemen yanında Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Sever var. Borodin, yemekteki konuşmasında, Türk müteahhitlerden övgüyle söz ediyor ve şöyle diyor:

‘‘Dün 150 milyon dolarlık bir tesis açtık. Bugün burayı açıyoruz. Yarın Kremlin'de yine sizin yaptığınız bir başka tesisi açacağız. ‘Rusya'da kriz var' diyorlar. Nerede kriz?’’

Büyük yemek salonunun masalarındaki görüntü, Rusya’daki ekonomik krizin çok uzağında. Masalar otantik Rus yemekleriyle donatılmış. Neredeyse bir kuşsütü eksik. Herkes bir konuşma yapıyor. Votka kadehleri ‘Vav vav vav’ bağırışları arasında inip kalkıyor.''

* * *

Dört yıl önce de konuştuğumuz Pavel Borodin ile göz göze geliyoruz. Yanına gidip sohbete başlıyoruz. Masaları gösteriyor ve devam ediyor:

‘‘Daha birkaç gün önce Kremlin'de, Batılılar için de böyle bir yemek verdik. Sofrayı görünce, ‘Rusya'nın neresinde kriz var' dediler.’’

Borodin, buna rağmen Batılılar’ın ürkek davranıp Rusya'dan çekilmeye başlamasından yakınıyor. ‘‘Ama Türkler böyle yapmadı’’ diyor ve ekliyor:

‘‘Bu sene, başkanlık olarak yatırımlara 2.5 milyar dolar ayırmıştık. Başkanlığın gelecek seneki yatırım bütçesi ise 3 milyar dolar olacak. Tabii bundan en çok payı kimin alacağını da şimdiden söyleyebilirim. Bizi terk etmeyen Türkler.’’

Borodin, Türkiye'nin Rusya için çok önemli olduğunu özellikle vurguluyor. ‘‘Birbirimize muhtaç olduğumuzu bugün bir kez daha gördük’’ diyor. Ardından şunları söylüyor:

‘‘Böyle zor bir günde yanımızda olanı unutmayız. Bir gün bizim, sizin için aynı şeyi yapacağımızı unutmayın.’’

Borodin, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner'in kriz anında Rusya'ya gelmesinden ve kendileri hakkında söylediği sözlerden de çok memnun. Taner'den övgüyle söz ediyor ve teşekkür ediyor.

Bu sözlerin ardından Borodin'e, ‘‘Kriz yok diyorsunuz ama Rus ekonomisinde yaşanan ne’’ sorusunu yöneltiyoruz. Şu ilginç yanıtı veriyor:

‘‘12 kişi pisliğe battı, hepimizi de içine çekti.’’

* * *

Borodin, yaşanan sıkıntının kısa sürede aşılacağını vurguluyor. Sorunun temelinde siyasi nedenler olduğunu ima ediyor. ‘‘Kriz yok, kaos yaratanlar var’’ diyor. Kaosun kimler tafından yaratıldığı sorusuna ise, ‘‘Adını söylememe gerek yok. Herkes onları biliyor’’ yanıtını veriyor.

Her ne kadar doğrudan isim vermese de, komünistlere gönderme yapıyor. Kısa süre sonra her şeyin biteceğini ve Moskova'da ekonomik yaşamın tekrar eski haline döneceğini ısrarla vurguluyor.

Borodin, bunları söylüyor. Ancak konuşmamızdan kısa bir süre sonra kendi deyimiyle kaos daha da büyüyor. Ruble, dolar karşısında yeniden devalüe ediliyor. Üç hafta önce 1 dolar 6 ruble iken, ruble, dün dolar karşısında yeniden değer kaybediyor. 1 dolar, dün de 12 rubleden 18 rubleye yükseliyor.

Bütün bu yaşananlara rağmen Türk müteahhitler, diğer ülkelerin yatırımcılarının yaptığı gibi Rusya'dan kopmayacaklarını bir kez daha kayda geçiriyor. Hatta, birçok Rus işadamı, kriz karşısında Batılılar gibi ülkesinden kaçarken, Türk müteahhitler, yaşanan tüm olumsuzluklara karşın bir adım bile geri atmıyorlar. Hepsinin de söylediği bir şey var: Rusya'da ekonomi normal seyrine döndüğünde, kriz anındaki tecrübenin meyveleri toplanacak.

X