Ege Haberleri

EGE

  Bornova'da kuduz riski kontrol altında

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  26 Temmuz 2012 - 13:40Son Güncelleme : 26 Temmuz 2012 - 13:36

  BORNOVA Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, ilçedeki kuduz köpek riskinin, alınan önlemlerle ortadan kalktığını söyledi.

  İzmir'in Bornova İlçesi Işıkkent semtinde bulunan Ayakkabıcılar Sitesi'nin yanında, geçen 23 Temmuz'da meydana gelen olayla, TIR garajının bekçi köpeği sahibinin de aralarında bulunduğu üç kişiyi ısırdı. Kuduz olan köpek, yoldan geçen bir avcı tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Yapılan incelemede köpeğin kuduz olduğu anlaşıldı. Isırılanlara kuduz aşısı yapılarak tedavilerine başlandı. Köpeğin ısırdığı 10 hayvan da müşahede altına alındı. Belediye tarafından yapılan anonslarla, ilçede bir süre sahipli hayvanların sokağa çıkartılmaması konusunda uyarıda bulunuldu.
  Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, kuduz riskinin alınan önlemlerle ortadan kalktığını belirterek, “İlçe Hayvan Zabıta Komisyonu'nun aldığı karar gereği, sınırlı bir alan olan olayın geçtiği bölgede İlçe Tarım Müdürlüğü ve veteriner hekimlerimiz karantina uyguladı, koruyucu tedbirler aldı. Kuduz ile ilgili vakalarda bölgedeki tüm hayvanların itlaf edilmesi mümkün olamaz. Kuduz olduğundan şüphelenilen hayvanların, yasada belirtildiği gibi müşahede altında tutulmasına karar verildi. İlçemizde bu olayın olduğu Işıkkent'te, sadece sınırlı bölgedeki 10 kedi ve köpek alındı. Bunların içinde ağzından köpük gelen iki hayvanın itlafı söz konusu olabilir. Daha önce kulağında küpesi olan, kuduz aşıları yapılan hayvanlara dokunulmadı. Aşıları yapıldığından onlar için kuduz riski yok. Fakat biz önlem olarak müşahede altında tutuyoruz. Artık alınan önlemlerle endişe kalmadı. Herkes evlerinde beslediği hayvanlarını gönül rahatlığı ile dışarı çıkartabilir. Sadece olayın yaşandığı konut dışı boş alan ve çevresini kontrol altında tutuyoruz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı