Ege Haberleri

EGE

  Bornova Belediyesi kendi enerjisini kendisi üretecek

  Hürriyet Haber
  24.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova Beledile Başkanı Kamil Oktay Sındır, İZKA'dan 1 milyon lira hibe desteği kazandıkları ‘Fotovoltaik Güç Tesisi Projesi' ile ilgili sözleşmeyi imzaladı.  İzmir Kalkınma Ajansı'nda (İZKA) yapılan törende konuşan Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, sürdürülebilir yaşam konusunda İZKA ile birlikte daha önce dört projeyi daha hayata geçirdiklerini hatırlatarak, “İZKA'nın sağladığı bu tür finans destekleri belediyeler, diğer kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar için çok önemli. Dileğimiz ülkemizin tümünde yenilenebilir enerji teknolojilerine ve kaynaklarına yönelik daha fazla yatırım olsun ve halkın bilinci daha da üst düzeye taşınsın'' dedi.
  Bu tip çalışmaların dünyanın her yerinde ulusal politikalarla ancak bir noktaya kadar getirebildiğini ve tıkandığı ifade eden Başkan Sındır “Çevre ve enerji konularındaki politikaların yerel politikalarla desteklenmediği sürece başarıya ulaşması mümkün değil. Yerel yönetimler bu tür çalışmalarla ulusal politikaların da gerçekleşmesini sağlayacaktır. İşte bu nedenle Bornova Belediyesi olarak bu konudaki duyarlılığımız ve çalışmalarımız devam ediyor. Yönetim kurulu üyesi olduğum Avrupa Enerji Kentleri toplantılarında İZKA tarafından desteklenen bu projelerimizi büyük bir onur ve gururla anlatacağım'' dedi.
  İZKA Program Yönetimi Birim Başkanı Murat Çelik ise “Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmamız gerekiyor. Bu programın en önemli parçalarından biri Bornova Belediyesi'nin kuracağı bu tesis olacak. Vizyonları ve sundukları proje nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum. Projenin başarılı bir şekilde tamamlanacağına da inanıyorum'' diye konuştu.
  Bornova Belediyesi'nin hizmet binalarının tamamında kullanılan elektrik enerjisinin 4'te birini karşılayacak olan bu tesis, yıllık yaklaşık 200 bin lira tasarruf sağlayacak. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek tesis, toplam 1 milyon 400 bin liralık kaynakla 1 yılda tamamlanacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı