İZMİR HABERLERİ

Bornova Belediyesi Afet Gönüllüleri Topluluğu kuruyor

DHA
27.04.2017 - 09:52Son Güncelleme :
DHA

AFET Gönüllüleri Topluluğu oluşturmak için İnşaat Mühendisleri Odası ile işbirliği yapan Bornova Belediyesi pilot mahalle olarak belirlediği Gaziosmanpaşa ve Atatürk Mahallesi’nde eğitimleri tamamladı.

Bornova’da yaşanabilecek bir afete hazırlıklı olmak ve İzmir Afet Müdahale Planı ile Türkiye Afet Müdahele Planı (TAMP) içinde yer almak için çalışmalar yapan Bornova Belediyesi, Afet Gönüllüleri Topluluğu Kuruyor. Bu kapsamda İnşaat Mühendisleri Odası ile işbirliği yapan yetkililer,  mahallelerden ve belediye çalışanlarından gönüllüleri eğitmeye başladı. Yaşanabilecek olumsuz bir durumun etkisini azaltmaya yönelik olarak başlatılan proje kapsamında ilk olarak pilot mahalleler olarak belirlenen Gaziosmanpaşa ve Atatürk Mahallesi’nde eğitimler verildi. Bornova Belediyesi Afet Gönülleri Topluluğu’na katılanlar; temel afet bilinci, koordinasyon, afet psikolojisi ve acil durum gibi eğitimleri alıyor. Ayrıca temel ilk yardım eğitiminde acil müdahale yöntemlerini ve ambulans gelene kadar kişiyi hayatta tutmanın yollarını öğreniyor. İlk etapta 2 mahallede başlatılan eğitimler İlçe genelinde bulunan 45 mahallede de devam edecek.

“DEPREM HAYATIN BİR GERÇEĞİ"

Hayati öneme sahip bir projeyi başlattıklarını ifade eden Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Deprem hayatın bir gerçeği ve biz bu gerçeği bilerek ümitsizliğe kapılmadan çözümler bulma yolunda çalışıyoruz. İnşaat Mühendisleri Odamızla birlikte yaklaşık 2 aydır afet durumunda yapılacakların ve gerekli buluşma noktalarının belirlenmesi, örgütlenmesi konusunda önemli bir çalışma yaptık. Seçilen bölgeler AFAD’a gönderildi. Şu ana kadar 12 bölge belirlendi. Fakat ilerleyen zamanlarda bu sayıyı arttıracağız. Bu eğitimleri Bornova’nın bütün mahallelerinde devam edeceğiz. Belediye çalışanlarıda eğitimlerden yararlanacak" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bornova Belediyesi Afet Gönüllüleri Topluluğu kuruyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 09 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bornova Belediyesi Afet Gönüllüleri Topluluğu kuruyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı