Ege Haberleri

EGE

  Bornova aşığı Kocaoğlu

  Hürriyet Haber
  09 Ocak 2015 - 01:07Son Güncelleme : 08 Ocak 2015 - 11:38

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bornovalı Aziz’i" anlattı. Yerleşmek için eşiyle birlikte İzmir’e koşa koşa geldiklerini dile getiren Kocaoğlu, uzun yıllardır yaşadığı Bornova’nın en çok insanını sevdiğini, mağazasına 11 yıldır uğramamasına karşın çarşıya 15 günde bir gittiğini söyledi. Kocaoğlu, hayatının sonuna kadar Bornova’da yaşamak ve Bornova’ya gömülmek istediğini açıkladı.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediyesi’nin yayınladığı kent dergisi "Bornova"da yayımlanan röportajında İzmir ve Bornova’ya yerleşmeyi neden tercih ettiğini, Bornovalılarla iletişimini anlattı. "Bornova’da hiç incinmedim" başlığı ile yayınlanan röportajda Kocaoğlu, İstanbul’da liseyi okuduğunu, Ankara’yı Tokat’a yakın olması, babasının siyasetin içinde olması nedeniyle tercih etmediğini, üniversite için 1968 yılında geldiği İzmir’i o yıllarda kendisine cazip geldiğini için seçtiğini söyledi.

  Bornova’ya geldiğinde üç katlı bina bulunmadığına, iki katlı binalar olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, ilçede bamya, mandalina bahçeleri bulunduğunu söyledi. Okul bittikten ve İzmir’den ayrıldıktan sonra neden İzmir’e geri döndüğü sorusuna ise Kocaoğlu, "Eşimle birlikte İzmir’e yerleşmek, Ankara’dan çok cazip geldi. Önce devlette çalışma düşüncemiz vardı. Ankara bürokrasisinde çalışmak bize çok tecrübe kazandırmıştı. Açıkçası İzmir’e ikinci gelişte koştura koştura geldik. İlk gelişimde çok hayal ettim diyemem, çünkü İzmir’i bilmiyordum. Ama ikinci gelişimizde burada düzen ve yaşam kuracağız diyerek, çok isteyerek geldik. İnşallah hayatımızı da ömrümüzün sonuna kadar burada devam ettiririz" dedi.

  FOTOĞRAFIM GEÇMİŞ BAŞKANLAR KÖŞESİNDE

  Kocaoğlu, ailesinin beş kuşaktır siyasetin içinde olduğunu, toplumsal olaylara yatkın olduklarını, 1999 yılında CHP’nin barajın altında kalmasının ardından siyasete atılmaya karar verdiğini söyledi. Arkadaşlar arasında partiye borçları olduğunu konuştuklarını, ardından İlçe Kongresi’nde yönetim kuruluna girdiğini belirten Kocaoğlu, daha sonraki süreçte ise Bornova Belediye Başkanı adayı olduğunu dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı olma sürecini de anlatan Kocaoğlu, "Bazı arkadaşlarımız aday oldu. Ben olmamıştım. Hatta Balçova Termal’deki seçimi o zamanki genel sekreterimiz Önder Sav yönetmişti. Sayın Sekreterimiz beni çağırıp ne düşündüğümü sordu, ben de ’Benim Bornova’ya bir sözüm var. Bornova’ya hizmet edeceğim’ dedim. Sav ’Peki’ dedi ama ilerleyen saatlerde bir daha sordu. Tekrar sabah söylediklerimi hatırlattım, aday olmayacağımı belirttim. O zaman Sayın Sav ’Herkes aday olsun, sonuç turlardan çıksın’ dedi. Böyle bir süreç yaşadık. İkinci turdan da bizim adımız çıktı. Büyükşehir tabii ki Bornova Belediyesi ile kıyaslanmaz ama Bornova’da belediye başkanlığı yapmak çok daha keyifli olabilirdi. Nasip… Orada da 65 gün belediye başkanlığımız var, fotoğrafımız geçmiş başkanlar köşesinde duruyor neticede" dedi.

  "11 YILDIR MAĞAZAMIN ÖNÜNDEN GEÇMEDİM AMA 15 GÜNDE BİR ÇARŞIDAYIM"

  Bornova’nın en çok neyini sevdiği sorusuna "İnsanını" yanıtını veren Kocaoğlu, "Ben orada öğrencilik yaptım, üniversiteyi, öğretim görevlilerini biliyorum. 40 yıla yakın esnaflık yaptım ve çok müşteri portföyüm oldu. Siyasete girmeden önce yani 15 sene evvel yolda yürüyenlerin minimum yüzde 60’ının adını-soyadını bilirdim. Bırakın adını, kimin kızı, kimin oğlu, kimin dünürü onu da biliyordum. Ben Bornova’da hiç incinmedim. Çünkü orada karşılıklı sevgi-saygı var. Bornova’nın insanı iyidir. Biraz asar-keser görünür ama derler ya kardeş kardeşi atmış yar başında tutmuş. Büyük Çarşı ve Küçük Çarşı hala eski sıcaklığında bence. Tabii ki zaman içerisinde değişti ama Bornova’nın yakın belleği Büyük Çarşı’da devam ediyor. Geleneğini, göreneğini, davranışını, insanlarını koruyor. Herkes birbirini tanıyor. Bu bağ da insanları daha çok birbirine bağlıyor" dedi. Kocaoğlu, 11 seneye yakın süredir kendi mağazasının önünden geçmediğini, ancak çarşıya 15 günde bir mutlaka uğradığını söyledi. Bazen 15 dakika vakit geçirdiğini bazen de uzun sohbetler yaptığını belirten Kocaoğlu, Bornova’da zaten görmek istediği insanları yolda gördüğü için birilerini ziyaret etme sıkıntısı yaşamadığını belirtti.

  Kocaoğlu, Bornova’nın ideal bir üniversite ve kültür kenti olması, bir öğrencinin her türlü altyapı ihtiyacını ilçede bulmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Kocaoğlu, kültür, sanat, spor gibi gençliğin ihtiyaç duyacağı her türlü aktivitenin Bornova’da bulunabilmesi gerektiğini belirtti. İzmir’de üniversitenin ilk Bornova’da kurulduğunu dile getiren Kocaoğlu, "Bornova kampüsüyle ilçe büyümüştür. Bu özelliğin daha da geliştirilerek, buradaki yaşam kalitesi artırılarak öğrenciler için bir çekim merkezi haline gelmesi gerekir. Bu arada ayrıntı gibi görünebilir ama Küçükpark’taki yoğunluğun yine Bornova’da yaratılacak başka merkezlere kaydırılması gerekir" dedi.

  Tokat Erbaa’da doğduğunu, ailesinin bütün fertlerinin yaşadığı, bütün anılarının, vefat etmiş büyüklerin kabirlerinin olduğu için kendisi için çok şey ifade ettiğini belirten Kocaoğlu, "Ama Bornova’nın yeri de bambaşka. ’Nerede yaşayacaksın’ diye sorsalar? Bornova’da derim. Nereye gömüleceksin? Bornova mezarlığına. Yerimi bile aldım" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı