Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Borla gelen enerjiye birincilik ödülü

  Hürriyet Eğitim
  01 Mayıs 2017 - 15:13Son Güncelleme : 01 Mayıs 2017 - 15:14

  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda öğrenciler projeleriyle yarıştı. 458 projenin katıldığı yarışmada İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Zekihan Özerdem’in “Borla Gelen Enerji” adlı projesi birincilik ödülünü kazandı.

  Liseli gençler bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda projeleriyle yarıştı. Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar, akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından belirlenirken; Bayer Türk çalışanları tarafından seçilen bir ekip de Bayer Özel Ödülü’nü kazandı. “Daha İyi Bir Yaşam” temasıyla gerçekleştirilen 458 projenin katıldığı yarışmanın bu yılki birincisi, borik asitle çalışan pil geliştiren İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Zekihan Özerdem oldu. İkinciliği, İzmir Özel Türk Koleji Fen Lisesi’nden Aylin Gökmen ve R. Kerem Şahin, hindistan cevizi yağının meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisini inceledikleri projeleriyle elde etti. Üçüncülük ödülü ise; "Yapay Zekâ Kullanımıyla Kanser Hücrelerinin Tespiti” isimli projeyle yapay zekâ alanındaki son tekniklerden biri olan derin öğrenme metoduyla kanser hastalarını analiz eden İstanbul Koç Özel Lisesi öğrencileri Gün Kaan Aygen ve İsmet Berkay Çelik’in oldu.

  “ÇOCUKLARIMIZI YÜREKLENDİRİYORUZ”

  Bayer Özel Ödülü’nü de "SBH Hidrolizi İçin İnovatif Yaklaşımlarla Katalizör Sentezleri” isimli projeyle SBH’nin hidrolizinden elde edilen hidrojen gazı geliştiren Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Ve Sanat Merkezi öğrencileri Yunus Alper Bağcılar ve Seyitalp Böyükata aldı.

  Bayer Türk Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Nevra Çağman, “Türkiye’nin dört bir yanında bulunan ilköğretim çağındaki çocuklarımızı ve gençlerimizi bilim insanı olma yönünde yüreklendiren çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

  Ödül alan projelerin dışında ilk 10’a kalarak finalde yarışan diğer altı proje ise şunlar oldu:

  Proje Adı

  Başvuru Sahibi

  Okul Adı

  Akçaağaç Şurubu, Agave Şurubu Ve Glikoz Kullanımının Caenorhabditis Elegans’ta Yaşam Süresi, Yağ Depolama Ve Obezite Üzerine Etkileri

  İrem Özekmekçioğlu & Candan Genç

  İstanbul Özel Kültür Fen Lisesi

  Atik Kağit Peçetelerde Yenilenebilir İstiridye

  Elifnaz Pınar Yakupoğlu & Sedat Baran Dağ

  Gemlik Hisar Anadolu Lisesi

  Hidrolizasyon ile Nişastadan Polisakkarit Bazlı, Doğa Dostu Plastik Eldesi

  Tunahan Hür &
  Asil Ata Karakoç

  Milli Eğitim Vakfı Özel Ankara Okulu

  Holografik İnterferometri Yardımıyla Yazılım ve Algoritma Analizi

  Nil Selen Aydın

  İstanbul Koç Özel Lisesi

  Mikron Ağ Yapılı Membran Morfolojisine Sahip Yeni Malzemeler: Proteomik Çalışmalarda Kullanım Potansiyellerinin Araştırılması

  Halil Özgür &
  Roza Mercan Eskin

  Özel Rota Fen Lisesi

  Sesimi Gör

  Osman Enes Köftürcü & Barış Can Tuna

  Ankara Mamak Bilim ve Sanat Merkezi

   

   

   

   

  Etiketler: Proje , ENERJI , yarışma , Lise
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı