Dünya Haberleri

DÜNYA

  Boris’in 'çılgın projesi' rafa kalktı

  Birce BORA / LONDRA
  03 Eylül 2014 - 01:10Son Güncelleme : 02 Eylül 2014 - 15:06

  Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın başkentin doğusunda bulunan Thames nehri üzerindeki Grain adasına 100 milyar sterline mal olacak yeni bir 'ada havalimanı' kurma projesi Bağımsız Havalimanları Komisyonu tarafından reddedildi.

  Komisyon Başkanı Sir Howard Davies projenin 'çevreye vereceği büyük zarar' ve 'yüksek maliyet' nedeniyle ülkenin güneydoğusunda hava ulaşımı kapasitesini artırmak için yapılması planlanan projeleri içeren son listeye alınmadığını söyledi.

  Projeye Boris Johnson dışında hiçbir siyasetçinin destek vermediği belirtilirken, havayolu şirketlerinin de Grain adasına kurulacak bu yeni havalimanına sıcak bakmadığı belirtildi. Uzmanlar, bu yeni havalimanını Londra’ya bağlamak için yapılacak yeni yolların maliyetinin sanılandan çok daha yüksek olacağını, bu nedenle projenin "Ekonomik açıdan kabul edilemez olduğunu" söyledi.

  Boris’in çılgın projesi rafa kalktı

  Ayrıca bu havalimanının göçmen kuşların rotasının üzerinde bulunacağı ve inşaatın başlaması durumunda mühendislerin kuşlar için yeni alternatif habitatlar üretmek zorunda kalacağı, bu işlemin de yaklaşık 2 milyar sterline mal olacağı belirtildi.

  Mevcut havalimanlarının kapasitesini artırmanın maliyetinin çok daha düşük olacağını belirten uzmanlar, Londra Heathrow Havalimanı'nı genişletmenin 18 milyar sterline, Londra Gatwick Havalimanı'na ikinci bir pist eklemenin ise sadece 9 milyar sterline mal olacağını söyledi.

  'VAZGEÇMEYECEĞİM'
  Ancak Boris Johnson komisyonun kararına rağmen projeden vazgeçmeye niyetinin olmadığını dile getirdi. Johnson’ın havacılık danışmanı Daniel Moylan, İngiliz Times gazetesine bir açıklama yaparak “Komisyonun kararının bir dar görüşlülük örneği” olduğunu söyledi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı