"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Börekçiler

Günümüzde de devam ediyor seyyar börekçilik. Bazen küçük, kapalı arabalarında börek satanları, köşe başlarında, işlek yaya trafiğinin olduğu yerlerde görüyorum ve gördüğüm şey çok da hoşuma gidiyor.

Eski İstanbul’un vazgeçilmez parçasıymış börekçiler. Seyyar börekçilerin yanında fırınlarda da börek yapılıp satılıyormuş. Hatta börek satan fırınların sayısı bir ara ekmek satanlardan çok daha fazlaymış. Börekçilerin müşterisi genellikle bekarlar ve mahalle esnafıymış ve kadınların eve gelen misafire hazır börek ikram etmesi pek de hoş karşılanmazmış. Ama kadınlar zaman zaman evde yaptıkları börekleri börek fırınlarında pişirtme yöntemini benimseyebiliyorlarmış.
Börekçilerle ekmek yapan fırınlar arasında rekabet varmış ve bu yüzden hangi fırında ne pişeceği yazılı olarak duyrulurmuş.
İstanbul’un çeşitli mahallelerinde gezerek satış yapan seyyar börekçiler ise böreklerini sabit börekçilerden alırlarmış.

Sakızlı İstanbul muhallebisi

6 su bardağı süt
2 tepeleme yemek kaşığı pirinç unu
1 tepeleme yemek kaşığı buğday nişastası 
1 tepeleme yemek kaşığı un
1,5 su bardağı tozşeker
25-30 gr tereyağı (bitkisel margarin de kullanabilirsiniz)
Nohut büyüklüğünde 3 adet damla sakızı 
1 adet yumurta

Üzerini süslemek için;

2-3 kahve fincanı gülsuyu 
2 tatlı kaşığı tarçın
3-4 yemek kaşığı kuş üzümü

Yumurta ve tozşeker orta boy bir tencereye koyulur. Üzerine buğday nişastası eklenip tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla iyice çırpılır. Un ve pirinç ununu ilave edilip süt azar azar aktarılır ve çırpılarak pürüzsüz hale getirilir.
Toz haline getirilen damla sakızı da katılıp karıştırılır ve tencere kısık ateşin üzerine oturtulur. Muhallebi çırpma teli ya da tahta kaşıkla sürekli karıştırılarak koyulaşıp kaynamaya başlayıncaya kadar pişirilir.
Kaynamaya başlayınca tereyağı ya da bitkisel margarin eklenip ocaktan alınır. Tel çırpıcı yardımıyla 1 dakika çırpılır ve henüz sıcak haldeyken kaselere paylaştırılır. Üzerleri gülsuyu, kuş üzümü ve tarçınla süslendikten sonra buzdolabında bekletilir. Soğuk olarak servise sunulur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI