İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bordo şarabı hasatları 2017’de yüzde 40 geriledi

DHA
01.02.2018 - 21:15Son Güncelleme :
Bordo şarabı hasatları 2017’de yüzde 40 geriledi
DHA

Mergim Özdamar / İstanbul, 1 Şubat (DHA) – Bordo Şarap Konseyi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fransa'nın Bordo kentindeki şarap üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 40 azaldığını açıkladı.
Guardian’ın haberinde, geçen sene ciddi bir don tehlikesi geçiren Bordo'da bağbozumu yüzde 40'lık düşüşe göre iyi bir getirim sağladığı ifade edildi.
Konsey, Saint-Émilion'daki bağların en kötü şekilde etkilendiğini belirtti ve "2017'deki toplam hasat 3.5 milyon hektolitre ve 2016'dakinden yüzde 40 daha az" dedi.
Ayrıca Fransa'nın en büyük şarap üretim bölgesindeki bazı şatoların hasatlarının yüzde 80-90'ını kaybederken, bazılarının zarar görmediği duyuruldu.
Hasatlarla ilgili son rakamlar bu ay yayınlanacak ancak 2017 yılının 1945'ten bu yana Fransa'nın en verimsiz yılı olması bekleniyor.
Bağlar, olağandışı ılık bir Mart ayının ardından Nisan ayı sonunda iki kez buzla kaplandı.
Bordo’daki bazı şarap üreticileri bağları ısıtmak için petrol varillerinde ateş yakarak bağlara yerleştirdi.
Özellikle beyaz şarap üreticileri Alsas bölgesinin kuzeydoğusundaki bağlarda don ile karşı karşıya kalırken, güneydeki şaraplar olağanüstü derecede kuru bir yaz geçirdi.
Bununla birlikte, üretim miktarı düştüğü halde, şişe başına daha fazla “haz” anlamına gelen kalite yükseliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bordo şarabı hasatları 2017’de yüzde 40 geriledi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı