"Oya Armutçu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Oya Armutçu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Oya Armutçu

Borçsuz cep hattı kesmeye tazminat yolu

Ankara’dan mail atan okurum küçük bir işyeri sahibi. GSM şirketinden şikayetçi.

Faturasını ödediği cep telefonunun, "Borcu ödenmedi" diye kesildiğini ve bu yüzden "ticari itibarının sarsıldığını" yazmış ve "hukuken ne yapabilirim, tazminat davası açsam kazanır mıyım?" diye sormuş. Yanıtım evet.

Yargıtay Hukuk Genel Kurul’unun, İzmir’den Ankara’ya uzanan davada geçen hafta verdiği karar okurumun sorusunu yanıtlıyor. Bu dava, okurumun açmadığı düşündüğü davanın tıpatıp aynısı neredeyse. Bakın dava nasıl açıldı?

İzmirli işkadını, cep telefonunun faturalarını ödediği halde, operatör firma tarafından "borcu ödenmediği gerekçesiyle görüşmelere kapatıldığı ve bu yolla ticari itibarının zedelendiğini, kişilik haklarının ihlal edildiğini" savunarak, 6 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, kadın çevresinde "Cep telefonu faturasını bile ödeyemeyen tacir" olarak anılmaya başlandığı öne sürdü ve operatör firma ve abone merkezinden 6 bin YTL’lik manevi tazminatın yasal faiziyle birlikte ödenmesini talep etti.

Mahkeme operatörü kusurlu buldu

İzmir 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, operatör firmanın tahsilat programındaki hatadan dolayı davacı kadının borcunun yatırılmamış gibi göründüğünün tespit edildiğini belirterek, olayda tüm kusurun operatör firmaya ait olduğuna hükmetti.

Haksız yere cep telefonunun görüşmeye kapatılmasını "kişilik hakkının ihlali" olarak nitelendiren mahkeme, müşterileri ve çevresiyle görüşmesi sekteye uğrayan davacı kadının, iş hayatında olumsuzluklar yaşadığına ve ticari saygınlığında zarar meydana geldiğine dikkat çekerek, operatör firmanın davacı kadına 3 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Operatör temyiz etti, Yargıtay bozdu

GMS operatörü firmanın kararı temyiz etmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği 3 bin YTL manevi tazminatı "çok" bularak, davacı yararına daha uygun bir miktar manevi tazminata hükmedilmesi gerekçesiyle kararı bozdu. Ancak, İzmir 3. Asliye Ticaret Mahkemesi ilk kararında belirlediği 3 bin YTL tazminat miktarının Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınlamış olduğu ölçütlere ve Türkiye Kamu-Sen tarafından yayınlanan istatistiklere göre fazla olmadığına vurgu yaparak, ilk kararında direndi.

Direnme kararının ardından dosyayı görüşen Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin gerekçeleri doğrultusunda, yerel mahkeme direnme kararını geçen hafta bozdu. Kurul bu kararıyla, borçsuz cep telefonu hattını haksız kesmeye tazminata vize verdi. Şimdi mahkeme "Ticari itibarım zedelendi" diye davacı olan işkadınına yeniden uygun bir tazminat verecek.

ÖSS-OKS’ye hazırlananların yeni adresi: NLP merkezleri

Ankara’da artık ÖSS ve OKS sınavlarına hazırlanan öğrenciler okul ve dershanelere ek olarak, NLP merkezlerinin kapısını çalıyorlar. Bu NLP merkezlerinin en gözde olanlarından birisi de NLP uzmanı Mustafa Kılınç’a ait olan merkez. Birkaç yıl öncesine kadar adları pek bilinmeyen bu merkezler birkaç yıldır artık çok popüler. Ankara’da hakim ve savcılardan sonra cezaevi personeline de "sosyal sorumluluk" projesi kapsamında ücretsiz stres kontrolü eğitimi veren Kılınç, ÖSS-OKS koçluğu alanında iddialı. Son üç yıldır hazırladığı bütün öğrencilerin üniversitede istedikleri başarıyı elde ettiklerini ve yüzde 100 başarı sağladıklarını belirtiyor. Bu yıl da ÖSS ve OKS’ye hazırlanmak için merkeze devam eden 300 öğrenci, sınav stresi ve heyacanlarını yenerken, ders çalışmayı, formül öğrenmeyi öğreniyorlar. ÖSS koçluğu ile sağlananlar bakın şöyle:

"Ders çalışma alışkanlığı, sınava kaygıları, heyacan kontrolü, verimli ders çalışma, dikkat eksikliği, konsantrasyon, öğrenme güçlüğü, ders çalışma motivasyonu, hızlı algılama, hızlı okuma, tam öğrenme."

Uçak korkusunu yenmekte mümkün

NLP’nin uygulama alanlarından birisi de uçak korkusunu ve kapalı yerde kalma korkusunu yenmek. Kılınç’a göre, iki seanslık terapi ve eğitim sonunda uçak korkusunu yenmek ve uçağı binebilmek mümkün. Kılınç’ın verdiği bilgiye göre NLP’nin fazla bilinmeyen öteki uygulama alanlarından bazıları şöyle:

"Panik atak, fobi, stres, depresyon, çalma, konuşma bozukluğu, derin yas süreci, karşı cinsle ilgili sorunlar, kilo problemleri, metal alerjisi, hiperaktivite, okul fobisi, tırnak yeme, travma, korku, takıntı, tikler."

Son bir not: Daha fazla bilgi almak isteyenler www.nlpdap.com web adresi ve merkezin 419 89 25-28 nolu telefonunu arayabilirler.
X