Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Borçlu Bağ-Kur'luya ilaç yok

  Hürriyet Haber
  12 Aralık 2001 - 11:50Son Güncelleme : 12 Aralık 2001 - 11:50

  Bağ-kur ile anlaşmalı 15 bin eczane, yılbaşından itibaren kuruma prim borcu bulunan sigortalılara ilaç vermeyecek.

  Pilot bölge olarak seçilen Bursa`da, halen eczanelerde devam eden uygulama, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren tüm yurtta, Bağ-Kur ile anlaşmalı eczaneleri kapsayacak şekilde genişletilecek. Uygulama ile Bağ-Kur Genel Müdürlüğü ile anlaşmalı 15 bin eczane, internet ortamında, sigortalı yayazılan reçetedeki ilaçların kontrolünü yapacak ve kuruma prim borcu olan Bağ-Kur`luya ilaç vermeyecek.

  İlaçlar, dozajı ve miktarı, Bağ-Kur ve reçete verileri bilgisayar ortamında karşılaştırıldıktan sonra sigortalıya verilecek.

  Eczanede, reçete ile Bağ-Kur verileri arasında bir çelişki saptanması durumunda, sigortalının ilaç talebi reddedilecek.

  YÜZDE 25 İSRAF VE YOLSUZLUK

  Bağ-Kur yetkilileri, kurumun ayda yaklaşık 100 trilyon lira düzeyinde sağlık harcamasında bulunduğuna dikkati çekerek, bu harcamanın 65 trilyon liralık bölümünün ilaç giderlerinden oluştuğunu bildirdiler.

  İlaç giderlerinin yaklaşık yüzde 25`nin ise israf, suiistimal ve  yolsuzluktan kaynaklandığını anlatan Bağ-Kur yetkilileri, internet ortamında reçete kontrol sistemine geçilmesiyle ilaçtaki israf ve yolsuzluğun önleneceğini kaydettiler.

  Yetkililer, kurumdan sağlık karnesi alan bazı sigortalıların, kuruma prim ödemediği halde, sağlık karnesi ile kurum sağlık hizmetlerinden yararlandığını ve haksız yere ilaç aldığını vurgulayarak, internet aracılığı ile prim ödemeyen sigortalıya hiçbir şekilde ilaç verilmeyeceğini bildirdiler.

  Kurum yetkilileri, sistemin uygulanmasıyla reçete sayısının azalacağını, eczanelere aylık ilaç ödemelerinin daha kolay yapılacağını da bildirdiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı