İZMİR HABERLERİ

Borçlarına yapılandırılmasına tepki gösterdi

DHA
18 Mayıs 2017 - 12:19Son Güncelleme : 18 Mayıs 2017 - 12:19

Borçlarına yapılandırılmasına tepki gösterdi

DHA

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu TBMM Genel Kurulu yaptığı konuşmada, borçların yeniden yapılandırılmasını eleştirerek, görüşülen tasarının devlete borcunu zamanında ödeyeni boynu bükük bırakmaktığını öne sürdü. Piyasalarda derin durgunluk olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, "Son yılların en durgun ve kötü zamanlarını yaşayan ekonomimizde, girişimcilerimizin, esnafımızın finansmana erişimini kolaylaştıracak ve ucuzlatacak uygulamaların devreye girmesi gerekir" dedi.

MHP Genel Başkan yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Cumhuriyet tarihinde 1924'ten 2002'ye kadar 28 adet vergi affı, son 14 yılda ise 5 adet vergi affı çıkartıldığına dikkat çekerek, "Henüz 19.08.2016'da çıkan 6736 Sayılı af yasası kapsamındaki tahsilatlar sürerken, Ocak 2017'deki yasayla öncekinin süreleri uzatılmış, üzerinden 5 ay geçmeden bu kez yeni bir yapılandırma kanununa daha ihtiyaç duyulmuştur. Böylelikle ekonomide 9 ay ara ile arka arkaya iki vergi yapılandırma kanunu yürürlüğe konulmuş olacak" dedi.

Yılın ilk 4 ayında gerçekleşen bütçe açığına dikkat çeken Tanrıkulu, Ocak- Nisan 2016 döneminde 5.4 milyar TL fazla veren bütçenin, bu yıl aynı dönemde 17,9 milyar TL açık verdiğini vurgulayarak, "Af ve benzeri düzenlemelerle kamuya kısa süreli kaynak sağlamak düşüncesi iyice pekişmiş olan ekonomi yönetimi, adalet ve eşitlik ilkeleri açısından tartışma getiren bu yasaların arka yüzünü görmezden gelmektedir. Bu tasarı devlete borcunu zamanında ödeyeni boynu bükük bırakmaktadır" dedi.

"14 YILDIR AĞIR VERGİ YÜKÜ VATANDAŞIMIZIN SIRTINDA"

AK Parti döneminde ortalaması artık neredeyse 2 yıla denk gelen af yasalarını eleştiren Tanrıkulu konuşmasına şöyle devam etti:

“Anayasamıza göre vergi adaletinin sağlanması için vergi yükünün dengeli dağıtılması gerekmektedir. Vergi alınması gereken kesimlerden vergi alınamaması veya vergilerin belirli kesimler üzerinde bırakılmasıyla 14 yıldır vergi adaleti sağlanamamıştır. Mevcut vergi yapısı ile ekonomimizin dişlileri düzenli dönmemekte, dar gelirli vatandaşlarımız ağır vergi yükü altında ezilmektedir."

"PİYASADAKİ DERİN DURGUNLUK, GÜNÜ BİRLİK TEDBİRLERLE AŞILAMAZ"

Piyasalardaki durgunluğa dikkat çeken Tanrıkulu;

“Ticari hayatın olumsuz rakamları kaygı vericidir. Buradaki suni düzenlemeler, durma noktasına gelen piyasaları canlandırmaya yeterli değildir. Son yılların en durgun ve kötü zamanlarını yaşayan ekonomimizde, girişimcilerimizin, esnafımızın finansmana erişimini kolaylaştıracak ve ucuzlatacak uygulamaların devreye girmesi artık zaruret halini almıştır. Yoksa burada görüşülmekte olan teklif gibi günü kurtaran çözümler, piyasaları düze çıkaramayacaktır. Bugün girişimci ve esnafımız; hangi finans kurumuna gitse ya yüksek faiz, ya da önceki dönem (vergi, prim, kredi) borçlarından dolayı red cevabı almaktadır. Bu yüzden burada samimi adımlar atılarak, finansmana erişimin önündeki engeller keyfiyete bırakılmadan gerçekten kaldırılmalıdır."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF   

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Borçlarına yapılandırılmasına tepki gösterdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı