Borç takası olmazsa Avrupa’nın istikrarı tehlikede

Hürriyet Haber
25 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ocak 2012 - 01:43

Yunanistan’ın ikinci yardım paketi kapsamında sağlanmak istenen özel sektörün katkısı konusunda bankalar adına Yunan hükümetiyle müzakereleri yürüten Uluslararası Finans Enstitüsü Direktörü Charles Dallara, borçların yeniden yapılandırılmasını öngören anlaşmanın başarısızlığa uğraması halinde Avrupa’nın istikrarının tehlikede olacağını söyledi.

Dallara, “Eğer üzerinde anlaşılırsa bu gönüllü programa katılımın geniş oranda olacağından eminim. Özel sektör kreditörlerin teklifi Avrupalı liderlerin Brüksel’de aldıklarını ekim kararları doğrultusunda” dedi.
Bakanların duruşu
Geçtiğimiz günlerde PSI (borç takası) anlaşması yeni tahvillerin faiz oranları üzerindeki fikir ayrılıkları nedeniyle başarılı olamamışken Euro Bölgesi finans bakanları ise Brüksel’de yaptıkları Eurogroup toplantısında net bir karşı duruş sergiledi. Eurogroup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, yeni tahvillerin ortalama faizinin yüzde 4’ün altında, ortalama yüzde 3.5 olması gerektiğini vurgularken, Dallara ise en iyi olasılığı sunduklarını belirterek, daha düşük faiz oranlarının tahvil sahipleri tarafından kabul edilemeyeceğini söylemişti.
Ocakta olması daha iyi
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, Yunanistan’ın 100 milyar Euro’luk borç silme operasyonunda bankalarla anlaşmaya “çok yakın olduğunu” söyledi. Rehn, “Anlaşmanın ocak ayında olması, şubat ayında olmasından iyidir” dedi. Yunanistan, mart ayına kadar özel banka ve finans kuruluşlarını 100 milyar Euro kadar gönüllü borç silmeye ikna edemezse iflas seçeneğine başvurmak zorunda kalacak.

S&P Fransız bankalarının notunu kırdı

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Fransız bankaları Societe Generale, BPCE ve Credit Agricole’un uzun vadeli kredi notları bir basamak düşündüğünü duyurdu. S&P, Fransız finans kuruluşu Caisse des Depots et Consignations’un (CDC) uzun vadeli kredi notu da ‘AAA’dan ‘AA+’ya düşürürken, BNP Paribas’nınn ‘AA-’ olan uzun vadeli kredi notunu teyit etti. S&P, söz konusu kuruluşların kredi notlarının düşürülmesinin Fransa’nın 13 Ocak’ta uzun vadeli kredi notunda yapılan indirimin sonucu olduğunu vurguladı.

İrlanda, ‘sıkı mali birlik’ için halkoylamasına gidecek

İRLANDA’da bazı siyasi parti ve gruplar, Euro Bölgesi’nin istikrara kavuşturulması için aralık ayındaki liderler zirvesinde üzerinde anlaşılan mali birlik ve işbirliğinin artırılmasını öngören yeni anlaşma için halkoyuna başvurulmasını istiyor. Aralarında Sinn Fein’in de bulunduğu grup, başlattıkları kampanyayla, sorunlara çözmeyecek anlaşma için halk oyu çağrısında bulundu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı