Ege Haberleri

  Borç düşerken kar yükseldi

  Burcu TANER/ HÜRRİYET
  19.08.2014 - 01:20 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin elektrik-elektronik devlerinden Manisalı Vestel Beyaz Eşya, 2014 yılının ilk 6 ayında oldukça başarılı bir performans sergiledi.

  Net borcunu neredeyse yarıya indiren şirket, karını ise iki katından fazlaya çıkardı. Yılın ilk yarısındaki performansıyla ilgili bir faaliyet raporu yayımlayan Vestel yönetim kurulu, sektördeki gelişmeleri ve şirketin konumunu ele aldı. Yılın ilk 4 ayında Türkiye genelinde yaşanan yüzde 14’lük daralmanın mayıs ayından itibaren azaldığını ve yıllık daralmanın yüzde 1’e gerilediğini aktaran yetkililer, beyaz eşya ihracatının da geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 6 büyüme gösterdiğini kaydetti. Öte yandan rapora göre; satışlar 2014’ün ilk yarısında 1 milyar 124 milyon 126 bin TL olarak gerçekleşti ve bunun 830 milyon 732 bin TL’sini yurtdışı oluşturdu. Vestel Beyaz Eşya’nın üretim adedi geçen yıla göre yüzde 9 azaldı, ancak geçen yılın aynı döneminde 15 milyon 749 bin dolar olan net dönem karı bu yıl 38 milyon 110 bin dolar ola ulaştı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 236 milyon 966 bin dolar olan net borcunu ise 126 milyon 102 bin dolara indirmeyi başardı. Ayrıca yine yılın ilk yarısında 16.8 milyon dolarlık yatırıma imza atıldı.

  AR-GE’YE VURGU

  Şirket faaliyet raporunda özellikle Ar-Ge faaliyetlerine önemli bir yer ayırdı. Yeni ve öncü teknolojilerin yaratılması ve beğeni düzeyini yakalayan tasarımların geliştirilmesini çok önemsediklerini belirten şirket yönetimi, “Bu paralelde 2014 ilk yarısında yapılan Ar-Ge harcamalarının toplam satışlara oranı yüzde 1.4 olmuştur” dedi. Vestel Beyaz Eşya’da her fabrikanın Ar-Ge faaliyetlerini yürüten birimlerin yanı sıra Genel Müdürlüğe bağlı bir Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin de bulunduğunu kaydeden yetkililer, 257 kişilik Ar-Ge ekibiyle enerji ve su tasarrufunu da maksimize etmeye çalıştıklarını vurguladılar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı