ANKARA HABERLERİ

Bor minerali kullanıp heykellere vücut verdi

Hürriyet Haber
16 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2009 - 20:21

Dünyada sayılı birkaç ülkede bulunan ve çok değerli bir mineral olan bor, heykel sanatçısı Genco Gülan’ın heykellerine malzeme oldu. Bor mineralini dünyada işleyen ilk sanatçı olduğunu ifade eden Gülan, Venüs, Tiberius, Athena, Apollon gibi Batı Anadolu antik ve klasik dönem heykelleri aracılığıyla günümüzün farklı değerlerine göndermeler yapıyor.

Hürriyet Haber

Genco Gülan’ın Galeri Artist’te izlenime sunulan “Ben Bir Müzeyim” adlı sergisi, bor mineralleri kullanılarak üretilen eserleri barındırıyor. Devlet Resim ve Heykel Müzesinde de eş zamanlı olarak sergilenecek heykeller, ilk kez Başkentte görücüye çıkacak. Türkiye’nin değişik müzelerindeki tarihi eserleri farklı bir anlayışla yeniden yorumlayan sanatçı, sergisini gelecek yıl İstanbul ve Berlin’de de sanatseverlerle buluşturacak.

“Ben Bir Müzeyim” adlı sergisine bir dizi alt başlık açarak “Geleceğin Teknolojisi” isimli bir seri oluşturan Günal, 11 Eylül saldırılarını Venüs heykelinin değişik yerlerine çarpan uçaklarla, tüketim toplumunu market arabalarının içine koyduğu torslarla, GDO’lu ürünleri sfenkslerle işliyor.
Bazen figürleri kesen ya da yurt dışından kaçırılmış parçalardan geri kalanları birleştiren sanatçı, bir eserinde de kendi kirpik ve kaşlarını kullandı. Sanatçının sergisinde farklı formlara kavuşturduğu 15’e yakın çalışma yer alıyor.

Patent alacak

Sanatçı Genco Günal, “Ben Bir Müzeyim” adlı çalışmasının pek çok yönüyle ilkleri barındırdığını söyledi. Bor mineralinin işlenmesi zor bir element olduğunu anımsatan Günal, minerali işlemeden önce bazı üniversitelerin öğretim üyeleriyle görüştüğünü, ancak bu şekilde bir işlemenin daha önce yapılmadığının kendisine iletildiğini belirtti. Bunun üzerine “deneme-yanılma” yoluyla bu işe giriştiğini ve zorlu bir sürecin ardından işlediği boru eserlerinde katkı malzemesi olarak kullandığını aktaran Günal, “malzeme seçimimle Türkiye’nin gelecekteki jeo stratejik önemine katkıda bulunacağı söylenen doğal rezervlerimize ilişkin bir hatırlatma yapmak istedim. Böylece de ortaya bir kimyasal formül çıkmış oldu. Bu formülün patentini almak için de başvuru yapmaya hazırlanıyorum. Çünkü bu bir buluştur” dedi.

Genetik malzeme

Bir heykel çalışmasına kaş ve kirpiklerini koyduğunu, diğerinde ise bir torsun içerisine görünmeyen biçimde yağlıboya tablosunu yerleştirdiğini anlatan sanatçı, “Böylece hem kendi genetik malzememle esere imza atmış oldum, hem de yapıtlarımdan parçaları bu heykellerden kullandım” sözleriyle farklı çalışmasını yorumladı.

Dünyada iz bırakan 11 Eylül saldırısını Venüs heykeliyle yorumladığını, heykelden akan kanları ise ojeyle oluşturduğunu ifade eden Genco Günal, “Geleceğin arkeolojisine de gönderme yaptım. Yani, 3000 yılında Antalya’ya gelen bir sanatçı, bunlara baktığı zaman 2000 yılında böyle heykellerin yapılmış olduğunu görecek” diye konuştu.

Alışveriş merkezlerine gönderme

Tüketim toplumunu da market arabalarına koyduğu heykellerle eleştirdiğini vurgulayan Günal, sürekli alışveriş merkezlerinin yapıldığını, bu heykelin de ona gönderme yaptığını söyledi.
Sanatçı Genco Günal’ın “Ben Bir Müzeyim” başlıklı sergideki yapıtları, 4 Ocak 2010 tarihine kadar Galeri Artist’te, 22 Aralık tarihine kadar Devlet Resim ve Heykel Müzesinde sunulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bor minerali kullanıp heykellere vücut verdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı