ADIYAMAN HABERLERİ

Bonukara: Avrupa'da kriz olduğunu biliyoruz

DHA
29.03.2017 - 16:18Son Güncelleme :
DHA

Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)- AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Avrupa'da kriz olduğunu, İngiltere'nin AB'den ayrılma süreci ile birlikte bunun net şekilde gördüğünü söyledi.

Adnan Boynukara, İngiltere'nin ayrılma kararı ile birlikte konuşulmaya başlanan Avrupa krizinin 2017 yılının ikinci yarısında derinleşerek devam edeceğini ifade etti. Avrupa'da yükselen ırkçı eğilime dikkat çeken Boynukara, konuşmasında şu ifadelere kullandı:

"Bu ırkçı eğilimlerin siyasal dengeyi değiştirme olasılıkları söz konusu. Bu Avrupa'nın tırnak içinde Avrupa Değerleri dedikleri değerlerden tümden uzaklaşması anlamına geliyor. Her ne kadar bu değerler tartışmalı olsa da. Sömürgeci bir gelenekten, insani değerlerin çıkarılmış olması ayrı bir tartışma konusu ona girmiyorum. Kuzey Amerika'ya geldiğinizde, oranın da krizde olduğunu son başkanlık seçimlerinde gördük. Farklı saikler ile siyaset yapan bir isim, hiç kimsenin de beklemediği anda seçimi kazandı ve içe kapanmacı bir Amerika modelini sundu. Bu ise tek kutuplu dünya açısından krizin daha da derinleşmesi anlamına geliyor. Amerika merkezli kriz bölgeleri oluşturma ve bu kriz bölgelerine müdahale ederek egemenliğini sürdürme teorisi soğuk savaşın bitiminden bu yana devam ediyordu ama bu şu an itibarı ile, bu atmosfer itibarı ile çöktü. Türkiye aslında bu gidişi önceden gören ender ülkelerden birisi. Bunu nasıl gördüğünü şöyle rahatlıkla hatırlayabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımız 2008 yılından bu yana Birleşmiş Milletlerin Yapısını, Birleşmiş Milletlerdeki bu adaletsizliği, küresel sistemdeki bu adaletsizliğe dikkat çekiyor. Dünyanın böyle yönetilmesinin doğru olmadığına dikkat çekiyor. Dünya 5'ten büyüktür sloganlaşan ifadesi bunun en somut göstergesi."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Bonukara: Avrupa'da kriz olduğunu biliyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 16 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bonukara: Avrupa'da kriz olduğunu biliyoruz haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı