« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bonservis rekoru Amrabat'ın...

Futbolda 2012-2013 sezonu birinci transfer döneminin sonuna gelinirken, Galatasaray yaptığı önemli transferlerle dikkati çekti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kadrosunu Burak Yılmaz, Hamit Altıntop, Nordin Amrabat, Dany, Umut Bulut ve Cristiano “Cris” Marques Gomes'le güçlendiren, Sabri Sarıoğlu'yla sözleşme yenileyip Felipe Melo'yu ise tekrar kiralayan Galatasaray, yaptığı mukavelelerde toplam 60 milyon 750 bin avro ile 3 milyon 750 bin dolar tutarında taahhüdün altına girdi.

Sarı-kırmızılı takımın yaptığı transferler içinde toplamda en yüksek maliyet Burak Yılmaz'ın oldu. Trabzonspor'la sözleşmesini fesih ederek Galatasaray'a transfer olan oyuncunun bonservisi ve 5 yıllık toplam ücreti, maç başı alacakları hariç 16 milyon 500 bin avroyu buldu. Bonservisi için 5 milyon avro ödenen oyuncu, her bir sezon için 2 milyon 300 bin avro garanti ücret ve 20 bin avro da maç başı ücret alacak.

Bonservis rekoru Amrabat'ın

Galatasaray'ın yeni transferleri içinde en yüksek bonservis bedeli ödenen isim Nordin Amrabat olarak dikkati çekti.

Kulübü Kayserispor'a 8 milyon, eski kulübü PSV Eindhoven'a ise 600 bin avro bonservis ödenen oyuncuyla 5 yıllık sözleşme yapılırken, bu sürede toplam 6 milyon avro da garanti ücret verilecek.

Ödenen yüksek bonservisine karşın, Galatasaray'a transfer olmak için yoğun çaba harcayan futbolcu, ortalama 1 milyon 200 bin avroluk garanti ücretiyle kazanç sıralamasında ise altlarda kaldı. Maç başı 17 bin 500 avro alacak olan Amrabat'ın toplam maliyeti, 14 milyon 600 bin avro oldu.

En yüksek ücretler Hamit ve Melo'ya

İspanya'nın Real Madrid ekibinden transferi için uzun süre çalışılan milli futbolcu Hamit Altıntop ile İtalyan ekibi Juventus'tan tekrar kiralanan Brezilyalı yıldız Felipe Melo, yeni transferler içinde en yüksek ücreti alacak iki isim olacaklar.

Bonservisi için Real Madrid'e 3 milyon 500 bin avro ödenen ve 4 yıllık mukavele yapılan Hamit'e, ilk iki yılında 2 milyon 900 bin avro, son iki yılında ise 2 milyon 750 bin avro yıllık garanti ücret verilecek.

Dört yılda toplam 11 milyon 300 bin avro garanti ücret kazanacak olan Hamit Altıntop'un toplam maliyeti 14 milyon 800 bin avro olarak gerçekleşecek. Hamit ayrıca, ilk iki sezonunda 20 bin avro, son iki sezonunda ise 25 bin avro da maç başı ücreti alacak.

İtalya'nın Juventus ekibinden 1 yıllığına yeniden kiralanan Felipe Melo ise, ücretinde yaptığı indirime karşın Hamit Altıntop'la birlikte yıllık garanti ücreti en yüksek bir diğer isim durumunda. Hamit gibi yıllık 2 milyon 900 bin avro garanti ücret alacak olan Melo, ayrıca 25 bin avro da maç başı ödemesi kazanacak.

Sarı-kırmızılı ekibin Juventus'a ödediği 1 milyon 750 bin avro kiralama bedeliyle birlikte Melo'nun maç başı alacakları hariç yıllık maliyeti 4 milyon 650 bin avroya ulaştı. Galatasaray, sezon sonunda 6 milyon 500 bin avroya oyuncunun bonservisini alabilecek.

Dany için 7 milyon 700 bin avro

Galatasaray'ın Gaziantepspor'dan transfer ettiği başarılı savunma oyuncusu Dany Achille Nouenko Tchounkeu'nun maliyeti ise toplamda 7 milyon 700 bin avro oldu.
Dany için Gaziantepspor'a 3 milyon 300 bin avro ödeyen sarı-kırmızılılar, 4 yıllık anlaştığı oyuncuya ise ilk iki yıl 1 milyon, son iki yıl ise 1 milyon 200 bin avro yıllık olmak üzere toplam 4 milyon 400 avro garanti ücret verecek. Dany'nin maç başı ücreti ise 10 bin dolar olarak belirlendi.

CRIS GALATASARAY'DA...

Cris transferi Şampiyonlar Ligi'ne yetiştirildi

Tecrübeli savunma oyuncusu Tomas Ujfalusi'nin antrenmanda çapraz bağlarının kopması ve 5 ay sahalardan uzak kalacağının anlaşılması üzerine bu bölge için transfer atağına kalkan sarı-kırmızılı ekip, yoğun bir çalışmanın ardından Fransız ekibi Olympique Lyon'un Brezilyalı futbolcusu Cristiano “Cris” Marques Gomes'i kadrosuna kattı.

Şampiyonlar Ligi kadro listesinin verileceği son gün 35 yaşındaki Cris'i kadrosuna dahil eden “Cim Bom”, oyuncuyla 1 milyon 250 bin avro garanti ve 10 bin avro da maç başı ücretle anlaşarak 1 yıllık sözleşme yaptı.

Cris'in sözleşmesinde ayrıca, bu sezon en az 25 maç ilk 11'de sahaya çıkması durumunda aynı şartlarla mukavelesinin 1 yıl daha uzayacağı maddesi yer aldı.

Umut Bulut, en verimli isim

Fransa'nın Toulouse takımından 1 sezon için kiralanan Umut Bulut, sergilediği performansla kısa sürede takımın en etkili ve verimli isimlerinde oldu.
Milli futbolcuyla 1 milyon 250 bin avro garanti ve 10 bin avro maç başı ücret karşılığı anlaşılırken, oynadığı tüm resmi maçlarda takımı adına önemli gollere imza atan oyuncunun bonservisinin alınması da henüz sezonun başında olunmasına karşın gündeme geldi.

Sabri kulüpte kaldı

Galatasaray'da sözleşmesi sona eren isimlerden takımda kalan tek isim Sabri Sarıoğlu oldu.

Takım kaptanlarından olan ve alt yapıdan yetişen Sabri Sarıoğlu, kulübün avro para birimi dışında sözleşme yaptığı tek isim olarak da dikkati çekti.

Sabri, 1 yılı opsiyonlu 3 yıllık mukavele yaptı ve yıllık 1 milyon 250 bin dolardan toplam 3 milyon 750 bin dolarlık bir maliyetle takımda kaldı. Oyuncunun maç başı ücreti ise 15 bin dolar olarak duyuruldu.

4 oyuncu satıldı, 4 oyuncu kiralık verildi

Sarı-kırmızılı kulüp, transfer döneminde 4 oyuncusunu satarken, 4 oyuncusunu ise kiralık olarak başka kulüplere gönderdi.

“Cim Bom”, Rumen oyuncusu Bogdan Stancu'yu, geride kalan sezonda kiralık olarak forma giydiği Orduspor'a 2 milyon 500 bin avro bonservis bedeliyle sattı.

Kolombiyalı oyuncu Juan Pablo Pino 100 bin avro bedel karşılığında Mersin İdmanyurdu'na verilirken, daha sonra bu kulüple de yollarını ayıran futbolcu, serbest duruma çıktı.

Serkan Kurtuluş'u bedelsiz olarak Gençlerbirliği'ne gönderen Galatasaray'dan sürpriz olarak gerçekleşen transfer ise Necati Ateş oldu. Sözleşmesi 1 milyon 100 bin avro garanti ve 12 bin avro maç başı ücretiyle 1 yılı opsiyonlu 2 yıl uzatılan oyuncu, daha sonra kendi isteğiyle 400 bin avro bonservis karşılığında Eskişehirspor'un kadrosuna katıldı.

Galatasaray, Arjantinli oyuncu Juan Emmanuel Culio'yu Mersin İdmanyurdu'na, Kazım Kazım'ı İngiltere'de Championship ekiplerinden Blackburn Rovers'a, Mehmet Batdal'ı Bucaspor'a ve Yiğit Gökoğlan'ı da Orduspor'a 1 yıllığına kiraladı.

Geride kalan sezonda Galatasaray forması giyen ve sözleşmeleri sona eren isimlerden Servet Çetin Eskişehirspor'la anlaşırken, kaleci Aykut Erçetin henüz bir takımla anlaşamadı ve Ayhan Akman da futbol hayatını noktaladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz