Bonozede ödemeleri yarın başlıyor

ANKA
04.01.2006 - 14:40 | Son Güncelleme:

İmar Bankası’nın bankacılık yapma ve mevduat kabuledme yetkisi kaldırılmadan önceki bir ay içerisinde, bono ve tahvil hesabından mevduata dönüştürülen tutarlar için ödemelere yarın başlanacak.

103.9 milyon YTL olarak hesaplanan söz konusu ödemeyle birlikte İmar Bankası’nın büyük bölümünü kayıt dışı topladığı mevduatları için yapılan toplam ödemeler 8 milyar YTL’yi aşacak.

Bakanlar Kurulu, yargı kararları üzerine İmar Bankası’nın Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satışı adı altında topladığı tutarlardan, bankanın kapatılmasından önceki bir ay içerisinde mevduata dönüştürülen tutarların da ödenmesini kararlaştırmıştı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) önceden başvuruda bulunmuş hesap sahiplerine ait 103 milyon 925 bin YTL’yi bulan ödemenin, Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yarın başlanacağını açıkladı.
  
Önceki mevduat ödemeleri sırasında da adına aktarım yapılan hak sahiplerinin parası, Ziraat Bankası’nın aynı şubesine, ilk defa ödeme yapılacak hak sahiplerinin parası ise ise en son hesap açtıkları İmar Bankası şubesine en yakın Ziraat Bankası şubesine aktarılacak.

Bonodan mevduata dönenlerden daha önce başvuruda bulunmayanlara ödeme yapılmayacak. Bu nedenle henüz başvuru yapmamış Devlet iç borçlanma senedi satışı adı altında toplanan tutarlar ile açılan hesap sahiplerinin öncelikle, gerekli başvurularını kapatılan İmar Bankası nezdinde oluşturulan başvuru masasına şahsen veya posta yoluyla yapmaları gerekiyor.

İmar Bankası’nın büyük bölümünü kayıtdışı olarak topladığı tasarruf mevduatlarının sahiplerine ödemeleri 19 Ocak 2004 tarihinde başlamıştı. TMSF şimdiye kadar 12 etapta 384 bin 367 mudiye sigorta kapsamında 7 milyar 968 milyon YTL’lik ödeme yaptı. Yarın başlayacak ödemelerle birlikte bu tutar 8 milyar YTL’yi aşacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı