Bonoya yatan fonlar yüzde 20 büyüdü ‘Bireysel Emeklilik’e kriz uğramadı

Hayri ÇETİNKAYA
16.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü ve Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mete Uğurlu, “Kriz bizim sektöre uğramadı. Emeklilik fonları krizde kamu kâğıtlarında kalarak yatırımcısını sevindirdi. Fonlar ilk 7 ayda yüzde 20 büyüdü, yıl sonunda bu oran yüzde 40’ı bulacak” dedi.

EMEKLİLİK Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, “Türkiye’de finansal piyasaların büyüklüğü 826 milyar dolar. Emeklilik fonları bunların içinde henüz çok küçük, yüzde 1’in altında bir pay alıyor. Ancak gelecek bu fonlarda, önümüzdeki dönemde hızlı büyüme bekliyoruz” dedi. 2008’de yüzde 40 büyüyen emeklilik fonlarının yılın ilk 7 aylık döneminde 7.9 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştığını hatırlatan Uğurlu, emeklilik fonlarının yatırım tercihi sayesinde krizden kârlı çıktığını söyledi.

Yüzde 71’i kamuda

EGM Başkanı Uğurlu’ya göre, bireysel emeklilik fonlarının devam eden küresel krize rağmen yakaladığı hızlı büyümenin sırrı, katılımcı sayısındaki artışın yanısıra, katılımcıların daha az riskli fonları tercih etmesi ve bireysel emeklilik fonlarını yöneten portföy şirketlerinin kriz döneminde uygun araçlara yatırım yaparak fonları başarıyla yönetmesinde yatıyor. Uğurlu, “Türkiye bu kriz dönemini bireysel emeklilik fonları açısından zararsız atlattı. Çünkü yatırımların yüzde 70’i kamu kağıtlarında bulunuyor. Bu yüzden hisse senedi ağırlıklı riskimiz olmadı” dedi.

Kriz bizi görmedi

“Geçen yıl bireysel emeklilik fonları yüzde 40 büyüdü. Bu yıl ilk 7 ayda yüzde 20 büyüdü, yıl sonuna kadar bu yine yüzde 40 olacak” diyen Uğurlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu rakamlara bakıldığında kriz bizi görmedi diyebiliriz. Çünkü, kriz ortamında bile insanların emeklilik ve gelecekle ilgili endişeleri başladı. 2008’de ortalama yüzde 9.51 getiri sağlayan emeklilik fonları, bu yılın sadece ilk 7 ayında bu getiri oranını aştı ve katılımcılara oldukça yüksek reel getiri sağladı. Sistemin sağladığı gelir vergisi avantajı da dikkate alındığında, bireysel emeklilik katılımcıları en iyi bireysel yatırım aracını seçtiklerini bir kez daha gördüler.”

Mete Uğurlu’nun verdiği bilgilere göre, emeklilik fonlarında 31 Mayıs 2009 itibariyle hisse senetlerinin ağırlığı, yüzde 7.5 civarında. Sistem 2003’te başladı, aradan 5.5 sene geçti ve 2003 başında hisse fonuna girenler, zaman zaman çok zarar etti. Ortalama olarak getirileri kamu kağıdının altında kaldı. Baştan beri kamuya girenler ise kâr etti. Uğurlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Biraz bu işten anlayan profesyonel biriyseniz, akıllı giriş çıkışlarla bu kârlılığı daha da artırabilirsiniz. Ama bu iş uzun vadeli olduğu için, parayı koyacaksınız ve gece rahat uyuyacaksınız. Kısır bir döngü var. Eğer biz bireysel emeklilik fonları olarak yeterli büyüklüğe gelsek, örneğin 40 milyar TL’ye ulaşsak ve  önemli bir kısmını hisse senetlerinde değerleyebilsek, İMKB katiyen böyle dalgalanmaz. İstikrarlı olunca bu sefer, daha fazla oraya yatırım yapma imkanımız olacak ve yatırımcılar oraya yatırım yapmayı daha fazla tercih edecek.”

62 sigorta şirketi fazla, arkasında banka olmayan batar

METE Uğurlu’ya göre, sigorta sektörü büyük ve çok oyuncu var. Sektörde 62 tane şirket oluşunu fazla bulan Uğurlu’nun bu konudaki, değerlendirmesi şöyle: “Eskiden yurtdışında şirketler rahat oldukları için bu piyasada çok rahat yatırım yaptılar. Buraya yatırım yaparak doğru yaptılar ama arkasında sağlam bir banka networku yoksa batarlar, bu işler kolay olmuyor. Buradaki satış kültürü farklı. Sandılarki, Türkiye’ye kendi modellerini getirirlerse başarı yakalanır. Şube müdürü rahat kredi veriyor, çünkü arkasında sigorta var.”

Yıl sonuna doğru birleşme veya çıkışlar olabilir

ANADOLU Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, yıl sonlarına doğru sigorta sektöründe birleşmeler, sektörden çıkışlar konusunda bir hareketlenme beklediğini söyledi. Uğurlu, “Sektörde belli bir hacim yaratamayanlar biraraya gelebilir. Sektörün en güçlüsü olarak biz ise şunu söylüyoruz: Piyasadaki tüm şirketleri takip ederiz. Piyasa koşullarına göre, herhangi bir fırsat çıkarsa, değerlendiririz. Geçmişte de bazı şirketlere talip olduk ama o zaman fiyatta olmadı. Şu günleri bir geçelim, yine sesler gelmeye başlar.”

Ev hanımları vergi avantajını kullanamıyor

ANADOLU Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, müşterilerinin yüzde 36’sının vergi avantajını kullandığına belirterek, şu bilgileri verdi: “O konuda haneyle ve gelirler idaresi ile çalışıyoruz. Bir çok ülkede olduğu gibi doğrudan vergi teşviğine geçilsin diye sektör arzu ediyor. Şu anda vergi avantajını kullanamayan segment ev hanımları, eşleri dolayısıyla. .”

38.1 milyon lira net kâr açıkladı

ANADOLU Hayat Emeklilik, yılın ilk yarısında 38.1 milyon lira net kâr açıkladı. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, şirketin, 2009’un ilk yarısı itibariyle net dönem kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 128.9 artırdığını, aktif büyüklüğünü ise aynı dönemda yüzde 30 artışla 3 milyar 865 milyon liraya çıkardığını söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı