Dünya Haberleri

  Bono yoksulların borcunu sildirdi

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yoksul ülkelerin borçlarını silinmesini isteyen hareketin öncülüğünü yapan ünlü rock yıldızı Bono, sonunda amacına ulaştı. Dünya Bankası ve IMF, en yoksul 22 ülkenin 34 milyar dolarlık borcunun silineceğini açıkladı.

  Dünya Bankası ve IMF'nin Başkanları James Wolfensohn ve Horst Köhler, 18'i Afrika'da olan bu yoksul ülkelerin, her iki uluslararası finans kuruluşu ile birlikte ekonomik reform programı hazırlamaları ve yoksulluğu ortadan kaldırıcı stratejiler belirlemeleri gerektiğini belirttiler. Wolfensohn ve Köhler, bunların gerçekleştirilmesinden sonra bu ülkelerin borçlarının silineceğini ifade ettiler. 34 milyar doların, bu ülkelerin borçlarının yaklaşık yarısına eşit olduğu bildirildi.

  CLINTON'LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

  Bono'nun başını çekti ‘Jubilee 2000’ gibi örgütler Dünya Bankası ve IMF nezdinde yoksul ülkelerin borçlarının silinmesi için büyük çaba gösteriyorlardı. Bono, konuyu ABD Başkanı Bill Clinton ile yaptığı görüşmede de gündeme getirmişti.

  Jubilee 2000 yetkilileri, bu borçlar silindikten sonra bile, bu ülkelerin borç ödemeleri için harcayacaklarının, sağlık hizmetleri alanına ayıracakları harcamalardan daha fazla olacağını belirttiler. Wolfensohn ve Köhler, uluslararası topluma, dış yardım düzeyini artırmaları ve piyasaları bu ülkelerin mal ve ürünlerine açmaları çağrısında da bulundular.

  22 en yoksul ülkeyi, Benin, Bolivya, Burkina Faso, Kamerun, Gambia, Gine, Gine-Bissau, Guyana, Honduras, Madagascar, Malawi, Mali, Moritanya, Mozambik, Nikaragua, Nijer, Ruanda, Sao Tome and Principe, Senegal, Tanzanya, Uganda and Zambia oluşturuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı