Bond'un 100 milyar liralık BMW'si mayısta Türkiye'de

Hürriyet Haber
22 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2000 - 00:01

DÜNYA Yetmez filminde James Bond'un kullandığı BMW Z8'in test sürüşü, Los Angeles'te gerçekleşti. BMW'nin Türkiye Distribütörü Borusan Oto yetkilileri, BMW Z8'in mayısta 86-100 milyar lira arasında bir fiyatla Türkiye'de satışa sunulacağını belirttiler.

JAMES Bond'un ‘‘Dünya Yetmez’’ filminde kullandığı BMW Z8'in test sürüşleri, Los Angeles'te gerçekleştirildi. Dünyanın bir çok ülkesinden davet edilen gazetecilere test sürüşü yaptırılan Z8, Amerika'nın ‘‘Melekler Şehri’’ olarak bilinen Los Angeles kentinde tanıtıldı. Beverly Hills, Malibu Beach, Hollywood ve Pasadena yollarında test edilen BMW Z8, performansı ile kullananları büyüledi.

1950'lilerin BMW 507 serisinden esinlenilerek dizayn edilen Z8'e 2000 yılının teknoloji harikaları da eklenince, alanında bir numara olması kesin gözüyle bakılan spor bir araba ortaya çıkıyor. Teknik özellikleri arasında şaşırtıcı yenilikler bulunan Z8, 400 beygirlik V8 tipi motor gücüyle, kullanan kişiye farklı zevkler hissettiriyor.

Beş litrelik motoru bulunan Z8'de ayrıca, 500 Nm tork (motor kuvveti), ABS, DSC (savrulma ve patinaj önleyici sistem), CBS (viraj içinde ani frende savrulmayı önleyen sistem), klima, ısıtmalı, elektrikli deri koltuklar, 10 hoperlörlü müzik sistemi, Navigation (yön bulma), telefon, zenon far, neon teknolojisi fren ve arka lambalar, 4 airbag ve hardtop standart olarak bulunuyor.

GÜNDE 5 TANE ÜRETİLİYOR

Mayıs ayı içinde Türkiye'ye getirilmesi planlanan BMW Z8, yaklaşık 300-350 bin Alman Mark'ına yani, yaklaşık 86-100 milyar Türk Lirası'na satılacak. Tamamı el yapımı üretilen aracın, günde 5 tane üretilmesi nedeniyle, çok sayıda satılması engellenmiş olacak.

Bond'un arabasının özelliklerinden biri olarak, patlamayan lastik sistemi bulunan Z8'de, stepne lastik yok. Eğer aracın her hangi bir lastiği patlarsa, 80 kilometre sabit hızla, yaklaşık 250 kilometre yol alabiliyorsunuz. Alüminyum uzay kafesi olarak nitelendirilen gövdesi, normal çelik gövdelerden yüzde 30 daha güvenli.

Heykel yapar gibi

İKİ gün süren tanıtım ve test sürüşlerinde, BMW'nin Disignworks (dizayn atölyesi) merkezi de gezildi. Aracın yaratılmadan önceki aşamalarını gösteren yetkililer, ilginç yöntemlerle ortaya çıkan Z8'in, önce cam macunu benzeri bir maddeyle şekillendirilip, hazırlandığını ifade ettiler. BMW araçlarının dışında bir çok obje ve aracın da dizaynı yapılan atölyede, birde maket Z8 gösterildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı