Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bombardımanlarla sarsılan Libya’dan NATO’ya barış teklifi

  Independent
  26.05.2011 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Libya’da Muammer Kaddafi rejimi, üç aydır süren çatışmaları sona erdirmek için imtiyazlar sunmaya hazır olduğunu Batılı ülkelere bildirdi.

  Independent, Libya Başbakanı El Bağdadi El Mahmudi’nin, yabancı hükümetlere gönderdiği mektubun kopyasını elde etti.

   

  Mektupta, “Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği tarafından denetlenen askeri operasyona derhal son verilmesi, muhalefetle şartlardan bağımsız masaya oturulması, her iki taraf için de genel af ilan edilmesi ve yeni bir anayasa hazırlanması” teklifi yer alıyor.

   

  İngiltere Başbakanı David Cameron ve ABD Başkanı Barack Obama, askeri yolla çözüm elde edilmesi muhtemel görünmeyen Libya’daki kriz için dün bir çıkış stratejisi bulmaya çalıştı. Perde arkasında, Batılı güçlerin önceden belirttikleri ön şartları göz ardı ederek ateşkes sağlanmasını kabul etmeyi düşündüklerine yönelik işaretler var. Bu ön şartlar kapsamında, Kaddafi’nin ve ailesinin en kısa zamanda sürgüne gönderilmesi isteniyordu.

   

  ESKİ ŞARTLAR GÖZ ARDI EDİLEBİLİR

  Obama ve Cameron, dün yaptıkları açıklamalarda Kaddafi’nin mutlaka Libya’yı terk etmesi gerektiğini belirtse de ABD’li ve Avrupalı yetkililer, Kaddafi ve rejiminin gücünü kaybettiğini gösteren sinyaller belirginleştikçe görüşmelere başlanması gerektiğini savunuyor.

   

  Öte yandan, Mahmudi’nin mektubu, Kaddafi’nin gelecekte ülkesinde oynayacağı rol hakkında hiçbir detay içermiyor. Libya’daki rejim, geçmişteki ateşkes tekliflerinde Kaddafi’nin Libya’daki varlığını sürdürmesini şart koşmuştu.

   

  İSPANYA DOĞRULADI

  İspanya, Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi'den ateşkes talebiyle ilgili bir mektup alındığını doğruladı.

   

  İspanya Başbakanlığından bir sözcü basına yaptığı açıklamada, İspanya'nın Libya konusundaki tavrının diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı olduğunu belirterek, Libya'da bir anlaşma olmasını herkesin istediğini ancak ilk olarak bazı adımların atılmasının beklendiğini kaydetti.

   

  İngiliz Independent gazetesinde bugün yeralan bir haberde de, El Mahmudi'nin NATO üyesi bazı ülkelere bir mektup gönderip, Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği tarafından denetlenecek ve kontrol altında tutulacak bir ateşkes çağrısı yaptığı ifade edilmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı