Gündem Haberleri

  Bombalı saldırılarda 'bisikletin' sırrı

  İSTANBUL (DHA)
  26.05.2011 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Etiler'de bombalı saldırının benzeri daha önce İzmir, Diyarbakır ve Mersin'de gerçekleştirilmişti. 4 saldırının da ortak özelliği "bisiklet" kullanılmasıydı.

  ETİLER'DE BOMBA PATLADI.. ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / Foto Galeri

   

  BOMBAYI BU BİSİKLETE KOYDULAR / WEB TV 

   

  İLK PATLAMA MERSİN'DE 

   

  İlk olarak 'bisikletli bomba'nın patladığı yer Mersin'di. 1 Ekim 2006'da Mersin Devlet Hastanesi Acil Servisi'nin girişine bırakılan bisikletin üzerindeki bombanın patlatılması sonucu 3 kişi yaralandı. Yaralananlar arasında bisikletin sahibi 15 yaşındaki F.K'de vardı. F.K., 'örgüt adına bombalı eylem yapmak' suçundan tutuklandı.

   

  İZMİR VE DİYARBAKIR KANA BULANDI 

   

  Bombalı bisiklet ile gerçekleştirilen en büyük saldırı ise 14 Mayıs 2007'de İzmir Bornova'daydı. Özkanlar semtinde kurulan pazar yerinde bisiklet üzerine bırakılan bir bombanın patlaması sonucu 1 kişi hayatını kaybederken, 18 kişi de yaralandı. Bu saldırının yaklaşık 1 ay sonra bu kez 'bisikletli bomba' Diyarbakır'ı kana buladı.

   

  Diyarbakır'ın Ofis semtinde 2'nci Taktik Hava Üssü'ne personel taşıyan askeri servis aracı hedef seçildi. Gazetelerle kamufle edilerek "gazete dağıtıcısına ait" süsü verilen bisiklet, selesine yerleştirilen bomba ile minibüs durağı da olan askeri servisin kullandığı durağa getirildi. Zaman ayarlı bomba, askeri servisin hareketi sırasında patladı. Patlamada biri asker 7 kişi yaralandı.

  İŞTE ETİLER'DEKİ PATLAMA ANI / WEB TV

  İŞTE BACAĞI KOPAN KADIN / WEB TV

  PATLAMANIN OLDUĞU YER / WEB TV 

  DÜNYA ETİLER'DEKİ PATLAMAYI BÖYLE GÖRDÜ / Foto Galeri

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı