Dünya Haberleri

  Bombalar altında diplomasi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Samarra’daki Şii türbesinin uçurulmasının ardından patlak veren Sünni-Şii mezhep çatışmasından endişe duyan Türkiye, Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol’u Bağdat’a gönderdi. Çelikkol, Cumhurbaşkanı Talabani ve Başbakan Caferi’ye "Hükümetteki Sünni katılımı güçlü olmalı" mesajı verdi.

  SÜNNİ-Şii çatışmasının Irak’ı iç savaşa sürüklemesinden endişe eden Türkiye, acilen Bağdat’a gönderdiği Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol kanalıyla ülkede birlik ve bütünlüğün korunması için diplomasi yürütüyor.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Çelikkol aracılığıyla Irak Başbakanı İbrahim Caferi’ye iyi niyet dileklerini içeren bir mektup gönderdi.

  Çelikkol, yanındaki heyetle, sokaklarında mezhep çatışmalarının yaşandığı Bağdat’ta, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan İbrahim Caferi ile uzun süreli görüşmeler gerçekleştirerek, birlik ve bütünlüğün korunması için diplomasi yürüttü.

  Çelikkol görüşmelerde, Ankara’nın Irak’taki gelişmelerle ilgili kaygılarını bildirirken, ülkede her kesimi kucaklayan geniş katılımlı bir hükümetin kurularak anayasal sürecin tamamlanmasını istedi. Talabani ve Caferi’ye, ülke bütünlüğünün korunması için, hükümette Sünni katılımın güçlü olması gerektiği ve Irak’ın doğal kaynaklarının tek merkezde toplanıp eşit oranda dağıtılmasının ülke çıkarına olacağı mesajını veren Çelikkol, dün bir araya geldiği Sünni liderler Tarık el Haşimi ve Adnan el Duleymi’ye de federatif yapıdan endişe duyulmamasını aktardı. Çelikkol dün ayrıca Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz el Hekim ve Irak Türkmen Cephesi lideri Sadettin Ergeç’le de bir araya geldi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı