Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bombalamaya MED TV'den özendik

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara'da bir araca molotof kokteyli attıkları için önceki gün tutuklanan 3 sanık, çarpıcı itiraflarda bulundu.

  Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın, Türkiye'ye getirilmesini protesto etmek amacıyla Türkiye'yi sarsan eylemlerin sanıklarından Kalander Beydilli, Emniyet, Savcılık ve DGM ifadelerinde, şu açıklamalarda bulundu:

  ‘‘Ben bazen HADEP Altındağ ilçe binasına giderim. Orada sürekli takip edilen MED TV'yi izlediğimde Öcalan'ın yakalanmasını protesto için yakma, yıkma, eylem, bombalama yapılması talimatları verilmekteydi. Ben de bu MED TV'nin bu yayınlarından etkilendim.

  Öcalan'ın yakalanmasını protesto etmek amacıyla aynı evde kaldığım arkadaşım Adem Karakoç ile birlikte protesto eylemi şeklinde olmak üzere hazırladığımız şişelerden molotof kokteyli yaptık ve attık.

  PKK örgütüne mensup değilim. Bu eyleme katıldığım için pişmanım.’’

  Tutuklanan sanıklardan Adem Karakoç ise şunları söyledi:

  ‘‘Ben Öcalan'ın yakalanmasını protesto amacıyla bu eylemi yapmadım. Sadece Türkiye'de her yerde eylemler oluyordu. Özenti olarak ben de böyle bir eyleme katıldım. Pişmanlık duyuyorum.’’

  Sanıklardan Eylem Güneş ise şöyle dedi:

  ‘‘Arkadaşlarım Kalender ve Adem, Apo'nun yakalanmasını protesto amacıyla böyle bir eylem yapacaklarını benim yanımda konuştular. Ben de onlara uydum. Ben PKK'lı değilim.’’ Üç sanık önceki gün çıkarıldıkları DGM'de, PKK'ya yardım yataklık ettikleri ve molotof kokteyli attıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Sanıklar 10 yıl ağır hapisle Ankara DGM'de yargılanacaklar. Bu arada İstanbul Çeliktepe'de bir bilardo salonuna molotofkokteyli attıktan sonra yakalanan iki militan, dün olay yerinde tatbikat sırasında çevrede toplananlar tarafından linç edilmek istendi.

  Öte yandan Bursa'da ise Emniyet Müdürü Kemal Bayrak, molotofkokteylleri ve üç litre benzinle yakalanan ve kendilerine ‘‘Apo'nun intikam şahinleri’’ diyen 1'i kadın 8 kişiyi gözaltına aldıklarını bildirdi.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı