Dünya Haberleri

  Bombacıya İsrail kapanı

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hamas bombacısı İbrahim Beni Ouda, hapisten izinli çıkmış, İsrail için çalışan kuzeni ise Ouda'yı almaya arabayla gelmişti. Birkaç saat sonra kuzen, koltuk başlığına bomba yerleştirilmiş otomobili terketti. Uçakla takipte olan İsrailli ajanlar bombayı uzaktan kumandayla patlatıp bombacıyı etkisiz hale getirdiler.

  İBRAHİM Beni Ouda, Hamas'ın bir numaralı bombacısıydı. Hapse girmesi yetmedi, dün istifa eden İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın onayladığı müthiş bir planla kumpasa getirilerek öldürüldü. Tuzağa düşürülmesinde kullanılan kuzeni Allan Beni Ouda'yı ise Filistinliler idama mahkum etti.

  İsrail'de 1996'da bombalı terör kampanyasını yürüten Ezzedine el Kasım Tugayı üyesi olan İbrahim Beni Ouda, İsrail ve Filistinli yetkililerin işbirliği sonucunda Batı Şeria'nın Nablus kentinde hapse atılmıştı. Geçen ay üç yıllık cezası dolmak üzereydi. Ancak bölgede yeni ayaklanmaların başladığı iki ay önce Filistin güvenlik yetkililerinin işbirliğini kesmesi üzerine İsrail, Ouda'nın hapisten çıktıktan sonra yeniden terör eylemleri başlatacağından korkuyordu. Bunun üzerine korkunç plan devreye sokuldu.

  ÇİFTE KUMPAS

  Bir Shin Bet ajanı, Nablus yakınındaki Tamun'da oturan kuzen Allan Beni Ouda ile daha 18 ay öncesinden anlaşmıştı. Kuzene iyi para ödeniyordu ama üç hafta öncesine kadar kendisine pek önemli bir iş verilmemişti.

  Beni Ouda'ya hafta sonu hapishaneden izin verileceği haberi gelir gelmez İsrail gizli servisi kuzeni acil görüşmeye çağırarak otomobilini getirmesini istedi. Filistinli, Beni Ouda'nın hareketlerinin izlenmesi için otomobilin bagajına cihaz yerleştirilmesine izin verdi. Ancak koltuk başlığındaki bombadan haberi yoktu.

  Kuzen Ouda'ya bin dolar ödendi ve otomobili izinli mahkuma bırakması istendi. İş bitince bin dolar daha ödenecekti. 23 Kasım günü İbrahim Beni Ouda, hapisanenin kapısına çıktığında kuzeni bir Subaru ile onu bekliyordu.

  Ouda'lar yakınlarını ziyaret için kente doğru yola çıktıklarında İsrail ajanlarını taşıyan küçük uçak da Tel Aviv'in kuzeyindeki Sdeh Dov havaalanından havalandı. Allan Beni Ouda, Ramallah'a gitmesi gerektiğini söyleyerek otomobilden indi. Cep telefonuyla arayıp kuzenini arabada yalnız bıraktığını haber verince uçaktaki uzaktan kumandanın düğmesine basıldı ve bomba patlatıldı. İbrahim Beni Ouda anında öldü. Emniyet kemeriyle hala koltuğa bağlıydı fakat kafası paramparça olmuştu. Allan Beni Ouda, ihanetinin kuzeninin ölümüyle sonuçlandığını ancak bir gün sonra öğrendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı