Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bombacının ağabeyi Suriye’de öldürüldü

  Hürriyet Haber
  17 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2012 - 23:35

  İstanbul’da 2003 yılında sinagoglara, İngiltere Başkonsolosluğu’na ve HSBC’ye yönelik bombalı saldırıların aranan isimlerinden olan El Kaide militanı Azad Ekinci’nin ağabeyi ve saldırıda kullanılan aracın ruhsat sahibi olan Metin Ekinci, Suriye’de girdiği çatışmada, ordu güçleri tarafından öldürüldü.

  El Kaide terör örgütünün Türkiye’de düzenlediği en kanlı eylemin 9 senedir firari sanığı olan Azad Ekinci’nin ağabeyi Metin Ekinci, Temmuz ayında Suriye’ye geçiş yaparak muhaliflerin saflarına katıldı. Halep’te 23 kişilik grupla birlikte orduya karşı silahlı çatışmalara giren Ekinci’nin, El Bab kentinde orduya destek veren postane memurlarını çatıdan atarak öldüren ekip içinde yer aldığı da iddia edildi. Suriye devlet televizyonundan dün yapılan açıklamada, Yusuf kod adlı Ürdünlü bir kişinin liderliğini üstlendiği grupla birlikte hareket eden

  Ekinci, önceki gün Seyfudevle’de çıkan çatışmada öldürüldü. Ekinci’yle birlikte grubun diğer üyeleri de çatışmada ölü ele geçirildi. Ekinci’ye ait nüfus cüzdanı ve ceset görüntüleri Suriye devlet televizyonunda yayınlanırken, Türk makamları konuyla ilgili henüz kendilerine ulaşan resmi bilgi olmadığını kaydetti. Bingöl nüfusuna kayıtlı Metin Ekinci’nin, kardeşi Azad Ekinci gibi bir süre ilahiyat eğitimi aldığı ve El Kaide terör örgütüyle irtibat halinde olduğu öğrenildi. Ekinci, El Kaide davalarının ünlü avukatı Osman Karahan’ın ardından Suriye’de öldürülen ikinci Türk oldu.        

  Rehine Türk’ü öldürürüz

  LÜBNAN’da 20’den fazla Suriyeli’yi ve Türk vatandaşı Aydın Tufan Tekin’i kaçıran Mikdad aşireti, Suriye’de kaçırılan aile üyeleri Hasan Mikdad’a zarar verilmesi halinde Tekin’i öldüreceklerini açıkladı. Lübnan gazetesi Daily Star’a konuşan aşiret sözcüsü Mahir Mikdad, “Hasan’ı öldürürlerse, bizim de öldüreceğimiz ilk kişi Aydın Tufan Tekin olur” dedi. Aydın Tufan Tekin, El Cedid TV’ye yaptığı açıklamada, korkmadığını ve kendini rehine gibi hissetmediğini söylemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı